Skip to main content
European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
CORDIS Web 30th anniversary CORDIS Web 30th anniversary

Improving the care of patients suffering from acute or chronic pain

Article Category

Article available in the following languages:

Walka z epidemią bólu

Problem przewlekłego bólu dotyka milionów mieszkańców i mieszkanek Europy. Podzielony na trzy etapy projekt badawczy miał na celu usprawnienie leczenia pacjentów i podejmowania decyzji klinicznych.

Zdrowie icon Zdrowie

Ból, będący wyniszczającym stanem, z którym borykają się miliony ludzi na całym świecie, okrzyknięto „europejską epidemią”. Aż 19 % Europejczyków boryka się z przewlekłym bólem, który wpływa negatywnie na ich codzienne życie, utrudnia podejmowanie pracy zarobkowej i wpływa na rodziny pacjentów. Ból stanowi również problem dla gospodarek – w Danii z powodu bólu pracownicy spędzają na zwolnieniach nawet milion dni rocznie, z kolei w Zjednoczonym Królestwie sam ból pleców kosztuje gospodarkę równowartość przeszło 5 miliardów euro każdego roku. Pomimo tych szkodliwych skutków bólu, Europa pozostaje w tyle za wieloma innymi krajami zarówno pod względem sposobów radzenia sobie z bólem, jak i badań nad bólem oraz jego mechanizmami. „W przeciwieństwie do Stanów Zjednoczonych, w których od dziesięcioleci działają specjalne programy finansowania badań nad bólem, działania realizowane w UE są poważnie niedofinansowane i nie są wspierane przez żaden specjalny program”, wyjaśnia Rolf-Detlef Treede, kierownik Katedry Neurofizjologii w Centrum Neuronauki Translacyjnej w Mannheim i koordynator projektu IMI-PainCare. W związku z tym w ramach finansowanego ze środków Unii Europejskiej oraz partnerów przemysłowych projektu IMI-PainCare badacze obrali sobie za cel poprawę sposobów zwalczania bólu i opracowywania leków oraz znalezienie nowych podejść do leczenia bólu. „Publikacje, które powstały i powstaną w ramach projektu IMI-PainCare, będą krokiem naprzód w kierunku spersonalizowanej medycyny w zakresie leczenia bólu”, dodaje Ombretta Caspani, kierowniczka projektów badawczych z ramienia Uniwersytetu w Heidelbergu.

Podejście oparte na trzech filarach

Podprojekt PROMPT miał na celu standaryzację oceny ostrego i przewlekłego bólu oraz identyfikację czynników ryzyka wystąpienia przewlekłego bólu pooperacyjnego. Zespół projektu PROMPT prowadził ocenę zgłoszeń pacjentów zarówno w rzeczywistych warunkach, jak i podczas kontrolowanych badań. Wśród działań zrealizowanych w ramach projektu można wymienić duże międzynarodowe badanie obserwacyjne dotyczące bólu pooperacyjnego. Konsorcjum projektu BioPain zweryfikowało kilka biomarkerów pod kątem możliwości wykorzystania ich w celu oceny przeciwbólowego działania leków. Zespół badawczy wykorzystał techniki neurofizjologiczne do zbadania funkcjonalnych biomarkerów, które obiektywnie dokumentują przetwarzanie sygnału nocyceptywnego (bólowego) w określonych obszarach układu nocyceptywnego – nerwu obwodowego, rdzenia kręgowego, pnia mózgu i niektórych obszarów mózgu. Zespół projektu BioPain przeprowadził cztery międzynarodowe badania w celu zbadania różnych biomarkerów, realizując równoległe badania na gryzoniach. W ramach projektu TRiPP badacze profilowali kobiety cierpiące na przewlekły ból miednicy w celu zidentyfikowania biomarkerów i nowych metod leczenia. Pomimo wysokiej częstości występowania tego zaburzenia, zarówno narzędzia diagnostyczne, jak i nasze zrozumienie powiązanych z nim patologii są nieprecyzyjne lub w ogóle nie istnieją. W ramach projektu TRiPP wykorzystano kwestionariusze, multiomiczną analizę genomów kobiet cierpiących na przewlekły ból miednicy oraz wolnych od tej przypadłości, a także testy psychofizyczne, ocenę układu nerwowego i badanie wrażliwości pęcherza moczowego. Celem projektu TRiPP było również ulepszenie modeli bólu poprzez badania z udziałem ludzi i zwierząt.

Rozwój badań nad bólem w UE

Projekt IMI-PainCare przyczynił się do osiągnięcia wielu cennych rezultatów. Badacze przeprowadzili również szeroko zakrojone działania mające na celu rozpowszechnianie wyników prac wśród społeczeństwa, które objęły między innymi zorganizowane w Parlamencie Europejskim w marcu tego roku wydarzenia mającego na celu informowanie decydentów, zatytułowanego „Przyszłość europejskich badań nad bólem”. „Wszystkie trzy podprojekty zaowocowały dużą liczbą publikacji, kilka kolejnych jest w przygotowaniu”, zauważa Marcel Fröhlich, lider projektu z ramienia EFPIA. „Wierzymy, że część opracowań powstałych w ramach projektu IMI-PainCare będzie stanowiła ważny krok na drodze do wdrażania nowych metod leczenia bólu i jego badania”, dodaje. Publikacje te mogą również przyczynić się do rozwoju badań nad spersonalizowanymi metodami leczenia bólu, ze względu na subiektywny charakter jego odczuwania i szeroki zakres rozbieżności odczuć u poszczególnych pacjentów cierpiących na przewlekły ból. Zespół projektu IMI-PainCare zapoczątkował również dialog z NIH w ramach spotkań INTEGRATE-Pain w celu zainspirowania i wsparcia kolejnych programów finansowania badań. „Badania nad biomarkerami bólu będą promowane przez specjalną grupę ds. badań nad bólem (ang. Special Interest Group on Pain, PAINterest) utworzoną niedawno w ramach Międzynarodowej Federacji Neurofizjologii Klinicznej i pod przewodnictwem partnerów projektu IMI-PainCare”, mówi Treede.

Słowa kluczowe

IMI-PainCare, ból, przewlekły ból, badania naukowe, biomarkery, terapeutyczny, ścieżki, przeciwbólowy, układ nocyceptywny

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania