European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Tailored IoT & BigData Sandboxes and Testbeds for Smart, Autonomous and Personalized Services in the European Finance and Insurance Services Ecosystem

Article Category

Article available in the following languages:

Pomoc europejskiej branży finansowej i ubezpieczeniowej w wykorzystaniu potencjału technologii

Finansowany ze środków UE projekt INFINITECH umożliwił opracowanie najlepszych praktyk, narzędzi i rozwiązań, dzięki którym europejskie instytucje finansowe będą mogły w pełni wykorzystać ogromne możliwości, jakie oferują technologie dużych zbiorów danych, internetu rzeczy i sztucznej inteligencji.

Gospodarka cyfrowa icon Gospodarka cyfrowa

Jesteśmy obecnie świadkami intensywnego rozwoju nowych technologii, takich jak duże zbiory danych, sztuczna inteligencja (SI) i internet rzeczy (IoT), które mogą całkowicie zmienić sposób, w jaki żyjemy, pracujemy i spędzamy wolny czas. Jednak aby cieszyć się płynącymi z nich korzyściami, musimy przede wszystkim wiedzieć, jak je wykorzystać, co w przypadku branży finansowej i ubezpieczeniowej jest szczególnie trudnym zadaniem. „Wiele instytucji finansowych i ubezpieczeniowych nadal napotyka trudności w korzystaniu z technologii dużych zbiorów danych ze względu na skomplikowane przepisy i brak odpowiednich zasobów do prowadzenia badań w tej dziedzinie”, mówi Maurizio Ferraris, kierownik ds. innowacji spółki GFT Italia. Korzystając ze wsparcia finansowanego przez UE projektu INFINITECH, firma GFT utworzyła konsorcjum obejmujące przeszło 40 partnerów z branży technologii finansowych (FinTech), które dąży do zmniejszenia barier dla innowacji opartych na danych, zwiększenia zgodności z obowiązującymi przepisami i zwiększenia poziomu inwestycji. „Celem projektu INFINITECH jest zapewnienie zdolności technologicznych, zaplecza doświadczalnego i modeli biznesowych, które pozwolą europejskim organizacjom finansowym, przedsiębiorstwom ubezpieczeniowym oraz innowatorom w dziedzinie technologii finansowych i ubezpieczeniowych na udział w licznych korzyściach, jakie płyną ze stosowania technologii dużych zbiorów danych, internetu rzeczy czy sztucznej inteligencji”, dodaje Ernesto Troiano, kierownik ds. usług w GFT Italia.

Punkt kompleksowej obsługi dla innowacji FinTech

Chociaż uzgodnienia z międzynarodowymi partnerami projektu zajęły nieco czasu, po ustaleniu wspólnej wizji prace nabrały właściwego tempa. Najważniejszym założeniem projektu jest stworzenie platformy INFINITECH Marketplace, peniającej rolę repozytorium skupiającego najlepsze praktyki w dziedzinie FinTech opracowane z myślą o europejskim sektorze ubezpieczeniowym i finansowym. „Ta innowacyjna struktura umożliwia podmiotom z branży płynne poruszanie się po świecie różnych rozwiązań opartych na technologii – od etapu projektowania, przez rozwój, aż po wdrożenie”, wyjaśnia Ferraris. Repozytorium obejmuje obecnie ponad 600 różnego rodzaju zasobów, w tym narzędzia zewnętrznych dostawców, kursy i warsztaty, filmy instruktażowe oraz akceleratory dla start-upów. Zawiera również architekturę referencyjną do tworzenia i obsługi systemów dużych zbiorów danych w dziedzinie finansów cyfrowych. „Ta architektura referencyjna była kluczowym elementem, bez którego nie byłoby możliwe przetestowanie różnych technologii w zróżnicowanych przypadkach użycia, zidentyfikowanie najlepszych praktyk ani zapewnienie zgodności z przepisami”, zauważa Troiano. Aby pomóc firmom w korzystaniu z architektury referencyjnej, platforma Marketplace zapewnia intuicyjny proces wdrożeniowy. „Proces ten pomaga firmom ocenić dostępne ścieżki wprowadzania różnych rozwiązań technologicznych, zapewniając ich łatwe przyjęcie i efektywne wdrożenie”, mówi Ferraris.

Daleko idące korzyści

W stosunkowo krótkim czasie uczestnikom projektu INFINITECH udało się uzyskać ogromną liczbę rezultatów z praktycznymi zastosowaniami. Niektóre z nich zostały już opracowane w formie produktów i usług, które są obecnie dostępne dla zainteresowanych osób i przedsiębiorstw. „Choć projekt finansowany z unijnych środków dobiegł końca, nadal będzie można czerpać z jego dorobku dzięki opracowanym rozwiązaniom. Wiele z nich posiada konkretny plan dotyczący wykorzystania w branży albo już zostało wdrożonych i udostępnionych klientom”, wyjaśnia Troiano. Dorobek złożony z praktycznych zastosowań uzupełniają opublikowane artykuły i książki, z których jedna pozycja doczekała się przeszło 100 000 pobrań, a także szereg narzędzi, takich jak repozytorium Marketplace, wirtualne centrum informacji o projektowaniu oraz aktywny kanał w serwisie YouTube. Wielu partnerów projektu współpracuje również w ramach dodatkowych inicjatyw finansowanych ze środków UE, między innymi przy projektach FAME i MobiSpaces, które czerpią z osiągnięć projektu INFINITECH. „Najprościej rzecz ujmując, projekt INFINITECH spełnił pokładane w nim nadzieje”, stwierdza na koniec Ferraris.

Słowa kluczowe

INFINITECH, finanse, ubezpieczenia, technologia, duże zbiory danych, internet rzeczy, IoT, sztuczna inteligencja, SI, FinTech

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania