European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Article Category

Article available in the following languages:

Jak ocalić serce i porzucić szkodliwe nawyki?

W ramach projektu TIMELY pierwszy pacjent weźmie udział w badaniu klinicznym, którego celem jest analiza wpływu platformy opartej na modelach sztucznej inteligencji na zdrowie i jakość życia pacjentów po zawale serca.

Gospodarka cyfrowa icon Gospodarka cyfrowa
Zdrowie icon Zdrowie

Jak przeżycie zawału serca wpływa na zachowanie ludzi? Tak poważne zagrożenie życia sprawia, że zaczynają poważniej traktować swoje zdrowie i w związku z tym wprowadzają nagłe i drastyczne zmiany w swoim stylu życia, aby zmniejszyć ryzyko kolejnego zawału. Tak przynajmniej zakłada teoria, jednak jak pokazuje praktyka, nawet lęk przed śmiercią często nie wystarczy, by pozbyć się złych nawyków i przyzwyczajeń. Najlepiej ujął to dr Boris Schmitz z DRV Klinik Königsfeld w Niemczech: „Podczas pobytu w szpitalu informujemy kompleksowo pacjentów, którzy przeszli zawał mięśnia sercowego, o czynnikach ryzyka. W ramach tej edukacji wyjaśniamy im, jak ważne jest wprowadzenie trwałych zmian w stylu życia – zwiększenie ilości aktywności fizycznej, rzucenie palenia, zmiana sposobu odżywiania na zdrowszy. Gdy pacjenci przychodzą na badanie kontrolne sześć miesięcy później, często dowiadujemy się, że zmiana była nietrwała i wrócili do starych nawyków”. Jak zatem można pomóc pacjentom w zmianie nawyków zagrażających ich życiu? Rozwiązanie zaproponowane przez zespół finansowanego ze środków Unii Europejskiej projektu TIMELY to oparta na sztucznej inteligencji platforma opracowana z myślą o poprawie stanu zdrowia pacjentów po zawałach serca oraz cierpiących na chorobę wieńcową, którzy odbyli rehabilitację kardiologiczną. „Dzięki platformie TIMELY chcemy wspierać pacjentów w samodzielnym utrzymaniu zdrowego stylu życia po rehabilitacji i pobycie w szpitalu, bez naszej pomocy”.

Badania, badania i jeszcze raz badania

W ramach projektu obecnie toczy się badanie kliniczne w celu zbadania skuteczności platformy. Zespół może pochwalić się zaangażowaniem pierwszego pacjenta. Docelowo w badaniu weźmie udział 360 pacjentów cierpiących na chorobą wieńcową, objętych opieką w ramach rehabilitacji kardiologicznej. Badanie będzie realizowane w trzech ośrodkach badawczych w Niemczech, Hiszpanii i Niderlandach. Prace potrwają do połowy 2024 roku, a ich celem jest ocena ryzyka śmiertelności uczestników w ciągu najbliższych 10 lat, ich sprawności fizycznej oraz zmian w diecie i poziomie aktywności fizycznej.

Jak działa platforma?

Platforma TIMELY obejmuje szereg aplikacji oraz pulpitów informacyjnych opartych na modelach sztucznej inteligencji, a także narzędzia wspomagające podejmowanie decyzji, które pomagają pacjentom i lekarzom w procesie personalizacji opieki zdrowotnej w oparciu o ocenę ryzyka, prognozowane wyniki dostosowane działania. Platforma analizuje dane i ocenia ryzyko w oparciu o wytyczne dotyczące profilaktyki drugiej fazy w przebiegu choroby wieńcowej. W celu przesyłania parametrów życiowych, pacjenci używają ciśnieniomierza, monitora aktywności i elektrokardiografu. Lekarze mają dostęp do tych informacji za pośrednictwem cyfrowego pulpitu na platformie, dzięki czemu mogą oceniać stan zdrowia pacjentów i w razie potrzeby zmienić sposób ich leczenia. To jednak nie koniec. Oparta na modelach sztucznej inteligencji platforma zapewnia pacjentom indywidualnie dostosowane zalecenia dotyczące zdrowego stylu życia. Spersonalizowany chatbot pomaga im w ich realizacji. Cyfrowy trener wysyła pacjentom spersonalizowane wiadomości motywacyjne, których celem jest zwiększanie aktywności fizycznej. Co więcej, pacjenci mogą również tworzyć aktualizowane co tydzień plany ćwiczeń i dokumentować realizację celów na platformie. Jak zauważa prof. Jos Bosch z Uniwersytetu w Amsterdamie, koordynator projektu TIMELY: „Mam nadzieję, że wyniki badania potwierdzą bezpieczeństwo i skuteczność platformy TIMELY oraz zapewnią dodatkową wiedzę dotyczącą wykorzystania rozwiązań z dziedziny telemedycyny w celu zmiany zachowań pacjentów”. Projekt TIMELY (A patient-centered early risk prediction, prevention, and intervention platform to support the continuum of care in coronary artery disease (CAD) using eHealth and artificial intelligence) dobiegnie końca we wrześniu 2024 roku. Więcej informacji: strona projektu TIMELY

Słowa kluczowe

TIMELY, pacjent, serce, zawał serca, choroba wieńcowa, choroba niedokrwienna serca, SI, zdrowy styl życia

Powiązane artykuły