European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

ALBATROSS: The most energy efficient flying bird

Article Category

Article available in the following languages:

Zmniejszenie zużycia paliwa w czasie lotów

Loty realizowane na trasach łączących europejskie miasta w ramach zakrojonej na szeroką skalę demonstracji innowacyjnych rozwiązań opracowanych w ramach wspólnego przedsięwzięcia SESAR pokazują, że zmniejszenie śladu węglowego lotnictwa jest możliwe.

Transport i mobilność icon Transport i mobilność

Mobilność i transport stanowią dwa filary, na których opiera się rozwój społeczeństw. Unia Europejska dąży do tego, by lotnictwo – jedna z podstaw sektora transportu, charakteryzująca się olbrzymim zapotrzebowaniem na paliwo – stało się bardziej ekonomiczne, bezpieczne i przyjazne dla środowiska. Finansowany w ramach Wspólnego Przedsięwzięcia SESAR – partnerstwa publiczno-prywatnego utworzonego w celu modernizacji europejskiego systemu zarządzania ruchem lotniczym, a także Europejskiej Cyfrowej Przestrzeni Powietrznej projekt ALBATROSS zajmował się testowaniem najnowszych innowacji mających na celu zwiększenie efektywności zużycia paliwa.

Badanie innowacji technicznych i operacyjnych

Konsorcjum projektu ALBATROSS objęło zespół interesariuszy zaangażowanych we współpracę w oparciu o holistyczne podejście do innowacji. Wśród nich znaleźli się przedstawiciele linii lotniczych, dostawcy usług nawigacji lotniczej, pracownicy portów lotniczych oraz przemysłu z siedmiu państw Europy: Austrii, Belgii, Niemiec, Francji, Niderlandów, Szwecji i Szwajcarii. Kompleksowe podejście zastosowane przez zespół projektu pozwoliło na przetestowanie wielu innowacji wprowadzonych w ramach Wspólnego Przedsięwzięcia SESAR w ostatnich latach, obejmujące wykorzystanie analizy danych, zastosowanie uczenia maszynowego i narzędzia, które pozwalają pilotom na optymalizację trajektorii lotu. Zmniejszenie zużycia paliwa podczas podróży lotniczych nie ogranicza się wyłącznie do fazy lotu. Wiele spośród testowanych innowacji odnosi się do operacji naziemnych, w tym między innymi do usprawnień kołowania i dojazdu na pasy startowe. Badacze przeanalizowali między innymi wpływ kołowania z użyciem pojedynczego silnika oraz wykorzystania zrównoważonego hybrydowego pojazdu holowniczego.

Od bramy do bramy w połączonych miastach

Celem projektu ALBATROSS było wskazanie skutecznych innowacji, które mogą zostać łatwo wdrożone przez przemysł lotniczy. Jak twierdzi Mattia Nurisso, koordynator projektu: „Uzyskane rezultaty są bardzo obiecujące – udało nam się wykazać skuteczność usprawnień, a niektóre z nich zostały już wdrożone na stałe w rzeczywistych sytuacjach operacyjnych”. Te imponujące wyniki udało się osiągnąć dzięki testom w rzeczywistych warunkach, zrealizowanych podczas przeszło 1 000 lotów między połączonymi miastami. Przeprowadzone w ramach ośmiu grup doświadczenia skupiały się na wszystkich aspektach lotu – od kołowania, przez start, wznoszenie, opadanie, optymalizację trajektorii, pilotaż, aż po zarządzanie ruchem lotniczym. Niektóre z doświadczeń koncentrowały się na pojedynczej innowacji, jednak wiele spośród nich skupiało się na wielu innowacjach jednocześnie. W ramach lotów na trasie między Paryżem a Sztokholmem badacze analizowali operacje ciągłego wznoszenia, lepszą koordynację międzysektorową i dowolne wyznaczanie tras w przestrzeni powietrznej.

Działania w kierunku eliminacji marnotrawienia paliwa

Dzięki rygorystycznemu podejściu metodologicznemu, które obejmowało studium wykonalności poprzedzające testy doświadczalne, zespół projektu ALBATROSS przygotował podwaliny pod badanie innowacji opracowanych w ramach Wspólnego Przedsięwzięcia SESAR we współpracy z szerokim gronem interesariuszy. W ramach prac udało się osiągnąć zaawansowany etap weryfikacji rozwiązań, a wyniki przeprowadzonych analiz są stosunkowo obiecujące. Projekt ALBATROSS stanowi kluczowy element całej inicjatywy SESAR. Testując prototypowe rozwiązania w ramach doświadczeń na szeroką skalę, zespół projektu pomógł w opracowaniu listy rozwiązań gotowych do natychmiastowego wdrożenia. Kolejne projekty realizowane w ramach inicjatywy SESAR, takie jak Highly Efficient Green Operations (HERON), będą kontynuować te prace w celu zwiększenia liczby strategii pozwalających na ograniczenie zużycia paliwa przez sektor lotnictwa. Współczesne życie opiera się na możliwościach oferowanych przez podróże lotnicze. Zanim jednak ten sposób podróżowania stanie się zrównoważony, musimy rozwiązać wiele problemów i stawić czoła szeregowi wyzwań. Projekt ALBATROSS pokazuje, że przemysł lotniczy jest w stanie im sprostać. Jak twierdzi Nurisso: „Projekt ten można uznać za jasny i czytelny sygnał, że europejski przemysł lotniczy jest gotowy do ograniczania emisji dwutlenku węgla poprzez wykorzystanie dostępnych technologii oraz współpracy z zainteresowanymi stronami”.

Słowa kluczowe

ALBATROSS, zmniejszenie zużycia paliwa, demonstracja na dużą skalę, SESAR, lotnictwo, innowacje w zakresie operacji, od bramy do bramy, zwalczanie marnotrawienia paliwa

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania