European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Spacious and accurate MRI machines of the future

Article Category

Article available in the following languages:

Innowacyjne obrazowanie rezonansem magnetycznym umożliwia dokładniejszą diagnostykę

Nowa, innowacyjna technologia może pomóc lekarzom w stawianiu dokładniejszych diagnoz poprzez eliminację zniekształceń i efektu rozmycia na obrazach rezonansu magnetycznego.

Zdrowie icon Zdrowie

Jako procedura nieinwazyjna, obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego (MRI) zrewolucjonizowało diagnostykę medyczną. Technika skanowania wykorzystuje silne pole magnetyczne i fale radiowe do tworzenia szczegółowych obrazów wnętrza ciała. Jakość otrzymanych obrazów zależy jednak w dużej mierze od jednorodności tła pola magnetycznego. Jednorodność magnetyczna oznacza spójność pola magnetycznego w polu widzenia. Niski poziom jednorodności może powodować rozmycie obrazów lub niską rozdzielczość, utrudniając specjalistom postawienie dokładnej diagnozy.

Stabilizacja tła pola magnetycznego podczas badania rezonansem

Zdając sobie sprawę z tego, że takie ograniczenia od dawna utrudniają wykorzystanie pełnego potencjału MRI w nieinwazyjnej diagnostyce, założyciele niemieckiego start-upu MR Shim postanowili opracować rozwiązanie polegające na ustabilizowaniu tła pola magnetycznego MRI. „Istniejąca technologia stosowana do homogenizacji pola magnetycznego liczy sobie już ponad 30 lat”, wyjaśnia koordynator projektu SPAC MRI Sahar Nassirpour z MR Shim w Niemczech. „Często nie zapobiega ona zniekształceniu ani rozmyciu obrazów”. Innowacja firmy MR Shim w formie dodatku sprzętowo-programowego rozwiązuje ten problem dzięki wykorzystaniu szeregu małych cewek. Generując własne pole magnetyczne, cewki te są w stanie niwelować zniekształcenia pola w skanerach rezonansowych. „Nasze cewki są ponad 50 razy mniejsze od tych stosowanych obecnie i mogą regulować pole magnetyczne w czasie rzeczywistym”, mówi Nassirpour. „Są one w stanie ujednolicić pole magnetyczne z niespotykaną dotąd dokładnością”. Niewielki rozmiar cewek wiąże się również z możliwością powiększenia przestrzeni w skanerze MRI, dzięki czemu badanie jest przyjemniejsze i mniej stresujące dla pacjentów.

Najdoskonalsza z dotychczasowych metoda ujednorodnienia

Przed zastosowaniem nowej technologii w warunkach klinicznych należało ją najpierw poddać walidacji. Taki był też główny cel finansowanego przez UE projektu SPAC MRI. W związku z tym zespół projektu nawiązał współpracę z pracowniami MRI w klinikach i szpitalach oraz pozyskał dane z różnych zastosowań obrazowania mózgu i ciała. Badania porównawcze z grupą kontrolną miały na celu ocenę technicznych i klinicznych zalet urządzenia. „Wyniki były bardzo obiecujące i pokazały znaczną poprawę jednorodności pola magnetycznego”, dodaje Nassirpour. „Przełożyło się to bezpośrednio na doskonałą jakość obrazu MRI. Dzięki temu projektowi mogliśmy wykazać, że nasza innowacja rozwiązuje ograniczenia obecnych metod i oferuje solidną i precyzyjną kontrolę pola magnetycznego MRI”.

Lepsze zrozumienie ludzkiego ciała

Kolejne kroki będą obejmowały rozpowszechnianie wyników projektu wśród zainteresowanych stron w środowisku medycznym i opieki zdrowotnej w celu dalszego podnoszenia świadomości. „Pomoże to umocnić naszą pozycję na rynku jako promotorów nieinwazyjnej diagnostyki o niespotykanej precyzji”, zauważa Nassirpour. Zespół projektu ma również nadzieję, że jego technologia przyniesie korzyści badaczom, umożliwiając im pozyskiwanie danych wyższej jakości i prowadzenie dokładniejszych badań. Może to otworzyć nowe możliwości badawcze i poszerzyć naszą wiedzę o ludzkim ciele. „Dzięki wynikom projektu droga do komercjalizacji jest o wiele prostsza”, mówi Nassirpour. „Zapewni to badaczom i pracownikom służby zdrowia dostęp do nowego, potężnego narzędzia do diagnostyki klinicznej”.

Słowa kluczowe

SPAC MRI, rezonans magnetyczny, MRI, medyczny, diagnoza, magnetyczny, kliniczny, opieka zdrowotna

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania