European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

proactive SAFEty systems and tools for a constantly UPgrading road environment

Article Category

Article available in the following languages:

Przyszłość mobilności to bezpieczeństwo wszystkich użytkowników dróg

Zespół finansowanego ze środków Unii Europejskiej projektu opracował nowe technologie oraz metody testowania i oceny, które zapewnią bezpieczeństwo mobilności w przyszłości.

Transport i mobilność icon Transport i mobilność

Jednym z celów, jakie postawiła sobie Unia Europejska, jest ograniczenie liczby ofiar śmiertelnych wypadków drogowych do 2050 roku do zera. Wzrost natężenia ruchu drogowego w wyniku zakończenia pandemii doprowadził jednak do sytuacji, w której liczba osób, które straciły życie w wypadkach drogowych w 2022 roku wzrosła o 3 % w porównaniu z rokiem poprzednim. Co więcej, zmiany w obszarze bezpieczeństwa ruchu drogowego następują niezwykle powoli. Połączone i autonomiczne pojazdy są powszechnie wskazywane jako rozwiązanie tego problemu i sposób na ograniczenie liczby poważnych urazów i śmierci na drogach. Zanim jednak będzie możliwe ich wdrożenie na szeroką skalę, wymagane są niezawodne i kompleksowe rozwiązania łączące środki bezpieczeństwa opracowane z myślą o wszystkich użytkownikach dróg. Zajął się tym zespół finansowanego ze środków Unii Europejskiej projektu SAFE-UP. „Naszym celem było przyczynienie się do realizacji tak zwanej „wizji zero”, czyli celu zakładającego ograniczenie liczby ofiar śmiertelnych wypadków drogowych do zera, dzięki analizie i zmniejszeniu liczby wypadków drogowych dziś i w najbliższej przyszłości poprzez automatyzację pojazdów, łączność i ochronę pasażerów. W ramach prac nad projektem SAFE-UP nasi badacze zajmowali się przyszłymi wyzwaniami w zakresie bezpieczeństwa drogowego poprzez identyfikację i analizę scenariuszy zagrożeń oraz prace nad nowymi narzędziami i technologiami zapewniającymi bezpieczeństwo wszystkim użytkownikom dróg, uwzględniające korzyści wynikające z automatyzacji”, wyjaśnia Nuria Parera, koordynatorka projektu.

Odejście od tradycyjnych podejść

„Nasz zespół postanowił porzucić tradycyjne podejścia stosowane w procesie analiz kolizji i wypadków drogowych na rzecz proaktywnego modelowania i analizowania scenariuszy zagrożeń w środowisku drogowym zakładającym wysoki poziom automatyzacji oraz ruch mieszany. Badaczom udało się tego dokonać dzięki połączeniu danych dotyczących wypadków drogowych oraz prognoz dotyczących ruchu w przyszłości z innowacyjnymi wskaźnikami bezpieczeństwa i modelami submikroskopowymi w ramach platformy symulacji ruchu”, zauważa Parera. W tym celu w ramach prac zespół opracował nowatorskie wskaźniki bezpieczeństwa, aby określić scenariusze zagrożeń. Co więcej, prace objęły także tworzenie realistycznych modeli użytkowników dróg, które zostały następnie włączone do środowiska Aimsun. „Wykorzystanie tego cyfrowego bliźniaka umożliwiło nam przeanalizowanie wpływu zautomatyzowanych pojazdów na ruch na drogach oraz analizę scenariuszy przyszłych zagrożeń dotyczących różnych użytkowników dróg, środowisk i pojazdów”, dodaje Parera. W oparciu o scenariusze opracowane w ramach projektu zespół opracował pionierskie technologie bezpieczeństwa na potrzeby aktywnych i pasywnych systemów. Efektem prac były cztery prototypy. W celu potwierdzenia i zaprezentowania ogólnych zalet opracowanych technologii, zespół opracował innowacyjne narzędzia i metodologie oceny bezpieczeństwa oparte na narzędziach wirtualnych i działających w rzeczywistych warunkach.

Na drodze do bezpieczeństwa

Jednym z najważniejszych rezultatów projektu była pomyślna realizacja scenariuszy opracowanych na wstępnych etapach prac, co stało się możliwe dzięki technologiom opracowanym przez badaczy. „Wszystkie prototypowe rozwiązania zostały zaprezentowane podczas wydarzenia podsumowującego projekt, w ramach którego uczestnicy mogli na własne oczy zobaczyć skuteczność opracowanych technologii i sposób, w jaki radzą sobie z wyzwaniami. Wyniki naszych prac trafiły także do organizacji Euro NCAP – European New Car Assessment Programme, gdzie cieszyły się sporym zainteresowaniem i entuzjastycznym przyjęciem, zwłaszcza te dotyczące testowania przeprowadzonego w ramach projektu”,podkreśla Parera. Innym kluczowym rezultatem było opracowanie strategii szkoleniowych i uświadamiających, które doprowadziło do powstania materiałów podkreślających najważniejsze kwestie związane z bezpieczeństwem, a także przeprowadzenia warsztatów sprzyjających transferowi wiedzy. „Wszystkie opracowane materiały są dostępne w Centrum Wiedzy projektu. Równie istotnym osiągnięciem jest opracowana przez nasz zespół platforma e-learningowa, która powstała w celu zwiększenia zasięgu naszych działań oraz promowania wiedzy na temat bezpieczeństwa ruchu drogowego wśród wszystkich użytkowników dróg, w tym kierowców pojazdów autonomicznych". Mówiąc o dalszych planach, Parera stwierdza: „Nasze konsorcjum wskazało szereg zagadnień związanych z projektem, które wymagają dodatkowych badań i prac rozwojowych. W szczególności dotyczą one platformy wykorzystywanej do definiowania scenariuszy zagrożeń. Chcemy, by dalsze projekty pozwoliły nam na skupienie się na nowych obszarach oraz nawiązywanie współpracy w tym zakresie”.

Słowa kluczowe

SAFE-UP, bezpieczeństwo na drogach, wizja braku wypadków, automatyzacja pojazdów, łączność, ochrona pasażerów

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania