Zrównoważone technologie odpowiedzią na problemy z wodą w Indiach – i Europie
Choć Indie zamieszkuje 18% światowej populacji, posiadają one tylko 4% światowych zasobów wody. W efekcie Indie należą do globalnej czołówki, jeśli chodzi o problemy z dostępnością wody – 6% ludności zmaga się z ekstremalnym niedoborem wody. Rząd Indii zobowiązał się do zaopatrzenia każdego gospodarstwa domowego w wodę z sieci wodociągowej do 2024 roku. Aby zrealizować ten cel, pilnie potrzebne są skuteczne rozwiązania zwiększające dostęp do bezpiecznej wody. W sprostaniu temu wyzwaniu pomaga projekt PAVITR. „Założeniem projektu jest opracowanie ekonomicznych i zrównoważonych rozwiązań niezbędnych do zaopatrzenia Indii w bezpieczną wodę”, mówi Mirko Hänel, badacz z ttz Bremerhaven, europejskiego partnera pełniącego rolę koordynatora projektu.
Badania realizowane w ramach współpracy
W realizację projektu, który był współfinansowany przez UE i indyjski Departament Nauki i Technologii, włączyli się naukowcy i eksperci z różnych zakątków globu. „Współpraca jest korzystna dla obu stron, ponieważ Indie są nie tylko ogromnym rynkiem dla Europy, ale także dysponują specjalistyczną wiedzą, wykwalifikowanym personelem i warunkami klimatycznymi odpowiednimi do stosowania rozwiązań opartych na zasobach przyrody”, dodaje Hänel. „Dzięki współpracy ekspertów z obu kontynentów i dążeniu do wspólnego celu byliśmy w stanie stawić czoła realnym wyzwaniom społecznym”. 22 partnerów projektu opracowało i wdrożyło 14 innowacyjnych zaawansowanych technologii. „Te gotowe do wprowadzenia na rynek technologie pozwalają na budowę ekonomicznych systemów oczyszczania ścieków i wody na potrzeby szybko rozwijających się systemów oczyszczania wody na terenach wiejskich i miejskich, a także ponownego wykorzystania i waloryzacji wody, przy czym są przystosowane do warunków indyjskich”, wyjaśnia Hänel. Do technologii tych należy urządzenie do elektrochlorowania. Dozuje ono do wody chlor w bardzo małych ilościach w celu dezynfekcji rezydualnej. Dzięki zastosowaniu wewnętrznego czujnika ilość chloru potrzebna do oczyszczania jest stale dostosowywana do bieżącego zapotrzebowania. „W porównaniu ze standardowymi systemami chlorowania nasze rozwiązanie znacznie zmniejsza ilość używanego środka dezynfekującego, ogólne koszty i ryzyko potencjalnie powstających produktów ubocznych”, mówi Hänel. Stacja może dziennie dostarczać 30 000 litrów wody spełniającej normy indyjskie i międzynarodowe.
Europa także korzysta
Opracowane pod kierunkiem indyjskiego koordynatora Nadeema Khalila, profesora inżynierii środowiska na Uniwersytecie Muzułmańskim w Aligarh, technologie PAVITR są już stosowane w różnych regionach Indii, pozwalając na oczyszczanie łącznie 824 000 litrów wody dziennie, z której korzysta ponad 50 000 osób. Partnerzy projektu postanowili jednak na tym nie poprzestawać i wspólnie podjęli się opracowania nowych strategii zarządzania i planowania w celu poprawy skuteczności monitorowania poziomów zanieczyszczeń. Dostarczyli także danych opartych na dowodach naukowych, aby pomóc Indiom we wdrożeniu skutecznej polityki w zakresie wody. Co ważne, prace te przyniosły korzyści także Staremu Kontynentowi. „Projekt PAVITR przyczynił się do stworzenia zrównoważonych technologii pozwalających na radzenie sobie z niedoborami wody nie tylko w Indiach, ale także w Europie, gdzie według prognoz zmiana klimatu poważnie wpłynie na zasoby wodne”, tłumaczy Hänel. Khalil dodaje: „Projekt stanowił dla organizacji badawczych, zarówno z Indii, jak i Europy, doskonałą okazję do współpracy oraz do wzajemnego poszerzenia i wzbogacenia wiedzy i możliwości technicznych w zakresie nowych i innowacyjnych technologii oczyszczania wody, ścieków i osadów. Udało się także dowieść możliwości ich ewentualnego zreplikowania w innych regionach”.
Słowa kluczowe
PAVITR, woda, niedobór wody, Indie, ścieki, uzdatnianie wody, woda z kranu, bezpieczna woda, zmiana klimatu