Skip to main content
European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

PAWN - Full Biodegradable Disposable Baby Diapers

Article Category

Article available in the following languages:

Pierwsza biodegradowalna pieluszka rewolucją w całym sektorze

Zużyte pieluszki stanowią ważne źródło zanieczyszczeń i poważne zagrożenie dla środowiska, ale zespół finansowanego ze środków Unii Europejskiej projektu PAWN ma w zanadrzu nowy, przyjazny dla środowiska produkt dla niemowląt.

Zmiana klimatu i środowisko icon Zmiana klimatu i środowisko

Pieluszki dla niemowląt składają się w blisko 40 % z superchłonnego polimeru (nazywanego także SAP) – materiału, który paradoksalnie nie jest ani biodegradowalny, ani przyjazny dla skóry. Choć badacze podjęli próby opracowania biokompatybilnych superchłonnych polimerów z materiałów pochodzenia biologicznego, istniejące rozwiązania nie zapewniają wymaganej chłonności, a proces produkcji nie jest skalowalny. Brak alternatyw oznacza, że każdego roku do pojemników na odpady w Europie trafia 21 miliardów zużytych pieluch, które odpowiadają za 10 milionów ton odpadów z tworzyw sztucznych. Odpady te trafiają następnie do spalarni, gdzie problemem jest ich niska wartość opałowa wynikająca z dużej zawartości wilgoci, albo na wysypiska śmieci. W związku z tym zarówno producenci, jak i konsumenci od lat poszukują ekologicznych alternatyw. Zastąpienie powszechnie wykorzystywanych rozwiązań było jednak dotychczas niemożliwe ze względu na wyjątkowe właściwości zastosowanych materiałów oraz wysokie wymagania dotyczące jakości i bezpieczeństwa produktów dla niemowląt. Zespół finansowanego ze środków Unii Europejskiej projektu PAWN opracował innowacyjny produkt charakteryzujący się doskonałą chłonnością, który stanowi odpowiedź na wyzwania środowiskowe związane z konwencjonalnymi pieluszkami.

Normy ekologiczne i wyjątkowe osiągi

„Naszym celem było wyprodukowanie pieluszek, które spełniają wszystkie kryteria dla biodegradowalnych produktów, wypadają korzystnie w ocenie cyklu życia (LCA), a jednocześnie dorównują osiągami najlepszym produktom dostępnym na rynku”, wyjaśnia Shai Shahal, koordynator projektu i dyrektor generalny spółki Polygreen. Superchłonne polimery są w stanie pochłaniać i zatrzymywać bardzo duże ilości cieczy – w przypadku roztworu soli fizjologicznej lub moczu masa pochłanianej cieczy może dochodzić do pięćdziesięciokrotności masy polimeru, a w przypadku wody destylowanej to nawet 300 razy więcej. Nie dziwi zatem fakt, że są stosowane do wytwarzania pieluszek, gdzie służą zatrzymaniu płynów. Koordynująca projekt spółka Polygreen zdołała wyprodukować materiał, który spełnia wszystkie normy odpowiednie dla takich polimerów, jednocześnie zapewniając skalowalność procesu jego wytwarzania. Nowatorski materiał jest hybrydowym połączeniem naturalnego biopolimeru na bazie białka i opracowanego przez zespół polimeru opartego na technologii Deep Polymer. Takie rozwiązanie pozwala na uzyskanie superchłonnego polimeru z aktywnymi funkcjami kontroli uwalniania cieczy. Biodegradowalny materiał włókninowy BIO-PP został opracowany przez partnera projektu – spółkę Avgol, z kolei spółka CELLTEX zapewniła możliwość produkcji i zadbała o gotowość produktu do produkcji przemysłowej na pełną skalę. Spółka NOVIS GMBH była odpowiedzialna za nadzór nad cyklem życia produktu, jednak proces certyfikacji został odłożony do czasu rozpoczęcia produkcji komercyjnej. Nadzorem nad komunikacją, wykorzystaniem i komercjalizacją produktu zajęła się spółka WILOGIS GmbH. „Nasz projekt przekracza oczekiwania. Nie tylko udało nam się opracować pierwszą w historii w 100 % biodegradowalną pieluszkę, która dorównuje osiągami konwencjonalnym rozwiązaniom, ale także dążymy do osiągnięcia kosztów porównywalnych z obowiązującymi stawkami rynkowymi”, wyjaśnia Shahal. „Zależy nam na tym, aby konsumenci mogli korzystać z naszych ekologicznych i konkurencyjnych produktów bez konieczności ponoszenia nieuzasadnionych dodatkowych kosztów. Dzięki temu zmieniamy nie tylko same pieluszki, ale cały sektor”.

Zrównoważona pieluszka i ekologiczna przyszłość

Pojawienie się na rynku ekologicznych pieluch stanowi zapowiedź zmiany sposobu myślenia konsumentów, którzy coraz częściej sięgają po ekologiczne alternatywy – dostępność takich rozwiązań może zwiększyć popyt na produkty i praktyki przyjazne dla środowiska. Ze względu na prototypowy charakter wyprodukowanych próbek pieluszek oraz możliwość wprowadzenia zmian w procesach produkcji i dystrybucji, rozpoczęcie procesu certyfikacji zostało odroczony do czasu osiągnięcia produkcji komercyjnej. Obecnie zespół prowadzi dalsze prace ukierunkowane na ten cel. „W miarę postępów, kolejne kroki procesu obejmują produkcję na skalę przemysłową i rozpoczęcie dystrybucji produktów do konsumentów – chcemy położyć przy tym nacisk na rynek europejski. Nasze aspiracje sięgają daleko poza granice Starego Kontynentu – chcemy kontynuować rozwój i dążyć do realizacji celu międzynarodowej dystrybucji w odległej przyszłości”, podsumowuje Shahal.

Słowa kluczowe

PAWN, ekologiczne pieluszki, zanieczyszczenie pochodzące z pieluch, zrównoważone pieluszki, produkty przyjazne dla środowiska, superchłonne polimery, SAP

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania