European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

A Robust, Flexible and Scalable Cognitive Robotics Platform

Article Category

Article available in the following languages:

Droga do zrównoważonej produkcji mięsa

Dzięki współpracy z naukowcami, przemysł mięsny pokonuje przeszkody, które utrudniają wdrożenie automatyzacji opartej na robotyce.

Gospodarka cyfrowa icon Gospodarka cyfrowa
Żywność i zasoby naturalne icon Żywność i zasoby naturalne

Unia Europejska jest czwartym co do wielkości producentem wołowiny, cielęciny i mięsa drobiowego na świecie, zajmuje także drugie miejsce w zakresie produkcji wieprzowiny – dane te doskonale pokazują znaczenie przemysłu mięsnego na Starym Kontynencie. Nie sposób jednak ukryć, że sektor ten stoi przed szeregiem wyzwań, takich jak między innymi konieczność utrzymania wysokiej jakości produktów przy jednoczesnym zapewnieniu stałych dostaw i zaspokajaniu zapotrzebowania. Jednym z rozwiązań tego problemu może być automatyzacja, dzięki której będzie możliwe osiągnięcie unijnych celów w zakresie zarówno wydajności, jak i bezpieczeństwa systemu żywnościowego. „Automatyzacja ma kluczowe znaczenie dla zrównoważonego rozwoju sektora produkcji mięsa, w którym zapotrzebowanie na pracę ludzi stanowi coraz większe wyzwanie. Bez jej zastosowania podmioty sektora mogą stawiać czoła coraz większym problemom w zakresie zwiększania wydajności i produktywności, a także dbania o środowisko – czynników niezbędnych w celu zapewnienia konkurencyjności w przyszłości”, zauważa Alex Mason, koordynator projektu RoBUTCHER. Dla wielu przedstawicieli sektora zaawansowana robotyka i systemy automatyzacji są niedostępne ze względu na wysoką cenę i brak elastyczności, skalowalności i niezawodności. Naukowcy z Norwegii i Danii opracowali i zaproponowali koncepcję automatyzacji zakładów mięsnych nazwaną Meat Factory Cell (MFC), która ich zdaniem będzie stanowić rozwiązanie tych problemów. Zadaniem finansowanego ze środków Unii Europejskiej projektu RoBUTCHER było z kolei opracowanie nowej platformy wspierającej realizację tej koncepcji, która miała stanowić możliwość wdrożenia niekonwencjonalnych rozwiązań w zakresie automatyzacji przetwarzania mięsa wieprzowego, w szczególności w ubojniach. „Nowe podejście zastępuje tradycyjne metody oparte na liniach przetwórczych, zastępując je robotami oraz sztuczną inteligencją (SI) – rozwiązaniami wykorzystywanymi w celach wykonywania złożonych operacji cięcia i przetwarzania całych nieschłodzonych tuszy wieprzowych. Co więcej, nowe rozwiązania są w stanie uwzględniać różnice biologiczne oraz deformacje”, potwierdza Mason.

Przełom w sektorze produkcji mięsa

Jednym z najważniejszych rezultatów projektu była udana demonstracja dwóch prototypowych zrobotyzowanych komórek produkcyjnych umożliwiających krojenie zarówno gorącego, jak i zimnego mięsa. Pierwsze z zaprezentowanych rozwiązań stanowiło prototyp komórki umożliwiającej całkowity rozbiór nieschłodzonych tusz wieprzowych, z kolei drugie pozwalało na realizację bardziej konwencjonalnego podejścia do podziału schłodzonych półtuszy. „Opracowaliśmy również nowe oprogramowanie, w tym systemy oparte na modelach sztucznej inteligencji wykorzystywane w celu rozbioru tuszy, interaktywne rozwiązania oparte na wirtualnej rzeczywistości pozwalające na ubój przy pomocy dużych robotów, a także metody umożliwiające włączanie inteligentnych systemów”, wyjaśnia Mason. Dodatkowo powstały także nowe narzędzia umożliwiające usprawnienie obróbki produktów mięsnych oraz współpracy z systemami opartymi na robotyce, w tym nowe noże oraz chwytaki. Zrealizowane w ramach projektu prace miały także na celu lepsze zrozumienie istniejących ram prawnych oraz oddziaływania społecznego innowacyjnych rozwiązań w zakresie robotyki wdrażanych w opartych na pracy ręcznej środowiskach przemysłowych i produkcyjnych. „Członkom konsorcjum projektu RoBUTCHER udało się wskazać 17 kluczowych innowacji, które obejmowały dwa zademonstrowane prototypowe systemy tnące powstałe w wyniku projektu. Prace konsorcjum obejmowały publikację wyników – dotychczas na łamach czasopism naukowych ukazało się blisko 30 artykułów, a wiele kolejnych materiałów znajduje się na różnych etapach przygotowań”, podkreśla Mason.

Nowe rozwiązania dla przemysłu mięsnego

Członkowie konsorcjum wskazali szereg nowych inicjatyw, które pozwolą na kontynuację prac rozpoczętych w ramach projektu RoBUTCHER. Co więcej, uczestnicy projektu zakładają także, że w ciągu najbliższych 12 miesięcy uda im się opracować nowe rozwiązania w zakresie badań i rozwoju w ramach programu Horyzont Europa. „Na szczeblu krajowym kilku partnerów już teraz pracuje nad swoimi projektami, korzystając z osiągnięć inicjatywy RoBUTCHER w celu umożliwienia realizacji nowatorskich rozwiązań w zakresie inteligentnych narzędzi, robotyki współpracującej i sztucznej inteligencji”, podsumowuje Mason. Koncepcja komórek produkcyjnych cieszy się zainteresowaniem interesariuszy na całym świecie, co było widoczne w szczególności podczas niedawnego wydarzenia „International Meat Automation Congress” w Hiszpanii, w czasie którego badacze zaprezentowali rezultaty prac w ramach projektu RoBUTCHER. Więcej informacji na temat postępów i rezultatów projektów można znaleźć na ich stronach internetowych.

Słowa kluczowe

RoBUTCHER, sektor mięsny, automatyzacja, Meat Factory Cell, komórka produkcyjna, zrównoważony rozwój

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania