European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Empowering innovation intermediaries to generate sustainable initiatives to incentivise and accelerate the commercialisation of space innovation

Article Category

Article available in the following languages:

Europa Wschodnia świadkiem ogromnego rozwoju innowacji kosmicznych

Wsparcie udzielone w ramach inicjatywy finansowanej przez Unię Europejską pośrednikom innowacyjnym i ich lokalnym ekosystemom tworzonym przez przedsiębiorców i start-upy pomogło w opracowaniu praktycznych rozwiązań dla sektora kosmicznego, zapewniając dostęp do niezbędnych zasobów i fachowej wiedzy.

Przemysł kosmiczny icon Przemysł kosmiczny

Sektor kosmiczny szybko wkracza do naszego codziennego życia, oferując możliwość podjęcia komercyjnej działalności w tej dziedzinie przez każdą zainteresowaną osobę. Jednak pomimo wysiłków Unii Europejskiej na rzecz wspierania innowacji kosmicznych inicjatywa NewSpace in Europe wciąż nie nadąża za światową konkurencją. Wprawdzie jednym ze skutecznych sposobów pobudzania przedsiębiorczości są klastry kosmiczne, jednak ich wadą jest koncentracja w krajach Europy Zachodniej, co sprawia, że potencjał Europy Wschodniej pozostaje w dużej mierze niewykorzystany. Finansowany ze środków Unii Europejskiej projekt InnORBIT został uruchomiony w celu wzmocnienia pozycji pośredników innowacyjnych, takich jak klastry kosmiczne i centra innowacji cyfrowych, dzięki praktycznym i łatwym do powielenia rozwiązaniom w zakresie tworzenia i zarządzania zrównoważonymi lokalnymi inicjatywami wspierającymi innowacje kosmiczne. „Naszym celem było stymulowanie rozwoju przedsiębiorców, start-upów i scale-upów oraz wspieranie procesu opracowywania ich rozwiązań kosmicznych, a środkiem do tego celu było wzmocnienie pozycji pośredników innowacyjnych. W szczególności skupiliśmy się na regionach o wysokim potencjale komercjalizacji sektora kosmicznego, takich jak Europa Wschodnia”, zauważa Apostolos Tsolakis, koordynator projektu z ramienia firmy Q-PLAN.

Programy budowania zdolności i wsparcia biznesowego

Cele projektu InnORBIT zostały osiągnięte poprzez współtworzenie i rozwijanie programów budowania zdolności i wsparcia biznesowego. Programy te zapewniły pośrednikom innowacyjnym niezbędną wiedzę, umiejętności i zasoby potrzebne do organizowania i wdrażania trwałych i zrównoważonych lokalnych inicjatyw promujących innowacje kosmiczne. „Dzięki programowi budowania zdolności wdrożonego w ramach projektu InnORBIT pośrednicy innowacyjni otrzymali dostęp do dostosowanych do ich potrzeb usług, w tym indywidualnych sesji ułatwiających im wybór najlepszych inicjatyw kosmicznych oraz indywidualnego trybu masowych, otwartych kursów internetowych dostępnych na naszej platformie e-learningowej”, opowiada Tsolakis. Program obejmował również pomoc w planowaniu zasobów i działań dla lokalnych inicjatyw kosmicznych, a także usługi wsparcia i doradztwa podczas etapu szkoleń. Z kolei równolegle oferowany program wsparcia biznesowego miał na celu zapewnienie mentoringu biznesowego i wsparcia technicznego oraz propagowanie wiedzy na temat unijnych programów i inicjatyw wsparcia branży kosmicznej, takich jak Copernicus, Galileo czy usługi w zakresie dostępu do danych i informacji (DIAS). Ponadto uczestnicy otrzymali praktyczne wsparcie w zakresie dostępności i możliwości finansowania, a także pomoc w organizacji wydarzeń służących nawiązywaniu kontaktów, dni otwartych i inicjatyw w zakresie tworzenia sieci kontaktów.

Wsparcie dla pośredników innowacyjnych

Projekt InnORBIT odegrał kluczową rolę w rozwoju sektora kosmicznego, zwłaszcza w Europie Wschodniej. W projekcie wzięło udział ponad 30 multidyscyplinarnych pośredników innowacyjnych w 13 krajach europejskich, a 26 organizacji skorzystało z oferty szkoleń. Zaowocowało to wdrożeniem 28 lokalnych inicjatyw kosmicznych, które wsparły ponad 1 200 start-upów, scale-upów oraz małych i średnich przedsiębiorstw w obszarach zastosowań związanych z przestrzenią kosmiczną. „Owocem zaangażowania tych pośredników okazał się stały strumień inicjatyw kosmicznych, realizowanych w różnych regionalnych niszach na wczesnym etapie rozwoju w krajach Europy Wschodniej. Jest to ważny rezultat projektu, biorąc pod uwagę, że kilka inicjatyw ma być kontynuowanych nawet po jego zakończeniu”, podkreśla Tsolakis. „Skupiliśmy się na budowaniu ich zdolności do wspierania przedsiębiorców z branży kosmicznej, podnoszeniu świadomości i rozwoju ich ekosystemów poprzez lokalne inicjatywy kosmiczne. Wśród tych inicjatyw są między innymi wydarzenia »Space Café«, hackathony, konkursy/wyzwania dla studentów, a także działania służące poprawie programów nauczania na uniwersytetach”.

Wsparcie dla przedsiębiorców z branży kosmicznej

Projekt InnORBIT doprowadził również do powstania 31 nowych start-upów, które zamierzają wprowadzić na rynek dodatkowe produkty i usługi. „Wsparliśmy proces wprowadzenia na rynek 50 skalowalnych i opłacalnych rozwiązań związanych z technologiami kosmicznymi. Różnorodne platformy i wydarzenia umożliwiły przeprowadzenie przedsiębiorców krok po roku od etapu pomysłu do wdrożenia udanych przedsięwzięć w przemyśle kosmicznym”, podkreśla Tsolakis. Wyjątkowym przykładem tego wsparcia była informacja zwrotna przekazana 19 start-upom i scale-upom zarówno podczas pierwszej edycji wydarzenia InnORBIT Space Track, jak i drugiej jego edycji. W czasie tych wydarzeń firmy miały okazję zaprezentować swoje innowacyjne rozwiązania szerokiemu gronu inwestorów, ekspertów branżowych i wielu innych zaproszonych gości. „Nie byłoby to możliwe bez naszych partnerów: SpaceTec Capital, Tech Tour Global, Startup Europe Network, ROMSpace, Corralia i Algebra University College”, dodaje Tsolakis.

Słowa kluczowe

InnORBIT, innowacje kosmiczne, start-upy, Europa Wschodnia, inicjatywy lokalne, program wsparcia

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania