European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Endeavour Space Hub

Article Category

Article available in the following languages:

Szybsza droga do komercjalizacji technologii kosmicznej przez start-upy

Małe i średnie firmy odgrywają coraz ważniejszą rolę w przemyśle kosmicznym. Dostrzegając to zjawisko, projekt SPACE END ułatwia dostęp przedsiębiorstwom typu start-up z branży technologii kosmicznych, pozwalając im na efektywne zwiększanie skali i komercjalizację produktów.

Przemysł kosmiczny icon Przemysł kosmiczny

Sektor kosmiczny przechodzi bezprecedensową transformację i rozwija się w skali światowej. Rosnące możliwości technologiczne i zdolność do przetwarzania coraz większej ilości danych przy większej dokładności i rozdzielczości sprawiają, że technologie kosmiczne mogą skuteczniej przyczyniać się zaspokajania pilnych potrzeb społecznych i biznesowych. Pomimo stosunkowo wysokiego poziomu europejskich inwestycji w badania kosmiczne, wykorzystanie rynkowe innowacyjnych usług i zastosowań pozostaje na niskim poziomie w porównaniu z innymi regionami świata.

Wzmocnienie pozycji UE na arenie światowej

„Wraz z rosnącą liczbą startów wynoszących każdego roku na orbitę satelity obserwacyjne Ziemi, technologie kosmiczne stały się nieodzownym narzędziem do nawigacji i monitorowania, pozwalającym na uzyskiwanie kompleksowych, spójnych, dokładnych i aktualnych informacji”, mówi Tanya Suarez, BluSpecs dyrektor generalna i współzałożycielka IoT Tribe. Jako koordynatorka finansowanego przez UE projektu SPACE END (Endeavour Space Hub), Suarez dodaje: „Intencją przyświecającą twórcom projektu SPACE END było zaoferowanie nowych możliwości start-upom i przedsiębiorców całego łańcucha dostaw sektora kosmicznego oraz ułatwienie im szybszego rozwoju, jak również zwiększenia skali i komercjalizacji produktów”. Aby zrealizować te zamierzenia, konsorcjum projektu zorganizowało szereg działań. „Design Studios” to trzydniowe warsztaty, których założeniem było umożliwienie nawiązywania kontaktów między początkującymi przedsiębiorcami z branży IoT a specjalistami technologii kosmicznych i mentorami biznesowymi w celu określenia nowych zastosowań produktów. Każdy z członków wykorzystał swoje doświadczenie i wykształcenie do opracowania solidnych zastosowań biznesowych bazujących na międzysektorowych synergiach. Kluczowym elementem projektu był program „IoT Tribe Acceleration Programme” dla start-upów z sektora technologii kosmicznych. Program, wspierany przez mentorów, liderów biznesu, doradców inwestycyjnych i konsultantów w zakresie biznesplanów, umożliwił 30 start-upom zidentyfikowanie obiecujących produktów i usług związanych z kosmosem i IoT. Wyniki projektu zostały zaprezentowane podczas wydarzenia końcowego – szczytu Galactic Futures zorganizowanego w grudniu 2021 roku w Madrycie – na którym spotkali się międzynarodowi eksperci, inwestorzy i start-upy z trzech grup objętych programem IoT Tribe Acceleration Programme. Organizacja IoT Tribe, będąca organizatorem wydarzenia, spodziewa się, że start-upy, które skorzystały z projektu, będą się doskonale rozwijać się na stale zmieniającym się rynku technologii kosmicznych.

Najważniejsze wnioski

W ciągu dwóch lat realizacji programu SPACE END konsorcjum nawiązało współpracę z ponad 90 korporacjami, ponad 50 inwestorami, ponad 150 start-upami oraz małymi i średnimi przedsiębiorstwami, 18 agencjami rządowymi oraz 42 uniwersytetami i instytutami badawczymi. Wpływ projektu na start-upy, znajdujący odzwierciedlenie w końcowych ocenach przedstawionych przez każde z przedsiębiorstw, był znaczący, o czym świadczą kontakty nawiązane z kluczowymi zainteresowanymi stronami oraz dostęp do nowych szans komercyjnych. „Z informacji pochodzących od różnych podmiotów wynika, że dla większości graczy spoza dziedziny technologie kosmiczne wciąż są dość wąskim pojęciem. Przemysł kosmiczny jest nadal postrzegany jako typowa branża wytwórcza, dostarczająca infrastrukturę publiczną lub prywatną na potrzeby opracowywania bazujących na niej rozwiązań”, wyjaśnia Suarez. „Segment przetwórczy, który wdraża te rozwiązania na rynkach komercyjnych, stopniowo rozszerza swój wpływ i w najbliższych latach powinien zyskiwać na znaczeniu”. Dynamiczny i konkurencyjny sektor przetwórczy ma ogromny potencjał w zakresie tworzenia nowych przedsięwzięć, pomagając start-upom w wykorzystaniu większej liczby szans rynkowych. „Projekt SPACE END zmotywował start-upy do wykorzystania potencjału opracowywanych przez nie technologii i ich zespołów. Co ważne, przyczynił się też do obalenia mitów dotyczących technologii kosmicznych dzięki możliwości integracji technologii zarówno z rynkiem wytwórczym, jak i przetwórczym”, tłumaczy Suarez.

Słowa kluczowe

SPACE END, start-upy, IoT Tribe, wytwórcze, technologie kosmiczne, przetwórcze, BluSpecs

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania