European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Article Category

Article available in the following languages:

Wspieranie niezależnego i etycznego dziennikarstwa naukowego

Projekt FRONTIERS ogłasza pierwsze zaproszenie do składania wniosków w ramach programu rezydencji dla dziennikarzy naukowych.

Społeczeństwo icon Społeczeństwo

Bez wątpienia jedna sprawa stała się w ostatnich latach jasna jak słońce – to paląca potrzeba niezależnych dziennikarzy naukowych, którzy dostarczają opinii publicznej rzetelnych interpretacji i dokładnych informacji na temat złożonych odkryć naukowych. Wziąwszy pod uwagę, że w szybko zmieniającym się świecie tacy dziennikarze są na wagę złota, w ramach finansowanego przez Unię Europejską projektu FRONTIERS opracowano program rezydencji dla dziennikarzy, którzy pragną z bliska doświadczyć, jak wygląda praca w europejskich instytucjach badawczych. W związku z tym otwarto właśnie pierwszy z czterech planowanych corocznych naborów dla dziennikarzy zainteresowanych programem rezydencji. Jest to dla dziennikarzy szansa na spędzenie od trzech do pięciu miesięcy w instytucji przyjmującej, gdzie będą mogli zanurzyć się w fascynujący świat badań pionierskich w najróżniejszych dyscyplinach – od nauk fizycznych i inżynierii, przez nauki przyrodnicze i nauki o zdrowiu, po nauki społeczne i humanistyczne. Formularze zgłoszeń można przesyłać do 5 marca 2024 roku (godz. 17:00 czasu środkowoeuropejskiego).

Kto się kwalifikuje?

Program rezydencji jest dostępny dla naukowych dziennikarzy, reporterów, pisarzy, redaktorów, producentów, ilustratorów, filmowców i fotoreporterów tworzących niezależne treści dziennikarskie publikowane w szeroko rozumianych mediach. Treści mogą mieć dowolny format: audio, wideo, tekstowy, graficzny oraz mieszany. Nie ma znaczenia, na jakim etapie kariery znajdują się kandydaci, jednak każdy z nich musi w swoim wniosku umieścić szczegółowy opis proponowanego projektu, próbki swoich prac oraz referencje, a także pisemne zobowiązanie zarówno swoje, jak i instytucji przyjmującej. Wyłonieni w drodze selekcji kandydaci otrzymają możliwość zrealizowania swoich niezależnych pomysłów dziennikarskich lub zgłębienia pionierskich badań w konkretnej dziedzinie. Otrzymają nieograniczony dostęp do różnych obszarów badawczych, a także możliwość wzięcia udziału w wydarzeniach poświęconych tworzeniu sieci kontaktów i szkoleniach, a także inicjatywach międzyinstytucjonalnych. Jak czytamy w informacji prasowej na stronie projektu FRONTIERS, podczas rezydencji stypendyści będą otrzymywać świadczenie wynoszące maksymalnie 6 000 EUR.

Instytucje i kandydaci – czas zacząć działać!

Dziennikarze naukowi, którzy wybrali potencjalną instytucję przyjmującą, mogą przesłać formularz zgłoszeniowy za pośrednictwem strony internetowej projektu FRONTIERS. Z osobnego zaproszenia do wyrażenia zainteresowania mogą skorzystać instytucje i ośrodki badawcze chcące gościć dziennikarzy naukowych, co mogą uczynić również za pośrednictwem strony internetowej. Poprzez organizację programu rezydencji projekt FRONTIERS realizuje ważny cel, jakim jest wsparcie rozwoju zawodowego dziennikarzy, a także umożliwienie im doskonalenia warsztatu w zakresie umiejętności krytycznego myślenia i etycznej sprawozdawczości. Ponadto sprzyja zacieśnieniu kontaktów i wymianie wiedzy między naukowcami i dziennikarzami, jednocześnie promując zainteresowanie dziedziną badań pionierskich. Co ważne, z uwagi na fakt, że we współczesnym świecie na coraz większą skalę szerzą się informacje wprowadzające w błąd i dezinformacja, projekt ma na celu wykształcenie grupy wykwalifikowanych i niezależnych dziennikarzy naukowych, którzy mogą pomóc w budowaniu zaufania społecznego do nauki i instytucji naukowych. Na stronie projektu FRONTIERS wyjaśniono, dlaczego warto inwestować w dziennikarzy naukowych: „Inwestując w ich rozwój zawodowy, Europa zapewnia wszystkim swoim mieszkańcom dostęp do wiarygodnych i dokładnych doniesień naukowych, które są filarem odpornego, zdrowego i demokratycznego społeczeństwa. Nakłady te nie tylko przynoszą korzyści dziennikarstwu, ale także zwiększają społeczną świadomość i zaangażowanie w naukę, ostatecznie przyczyniając się do bardziej świadomego kształtowania polityki i podniesienia ogólnego poziomu wiedzy naukowej społeczeństwa”. Planowane są trzy kolejne zaproszenia do programu rezydencji, a ostatni nabór odbędzie się pod koniec 2026 roku. Projekt FRONTIERS (Fellowship Residencies Offering science News professionals Tools and training for Independent and Ethical Reporting on Science) dobiegnie końca w maju 2027 roku. Więcej informacji: strona projektu FRONTIERS

Słowa kluczowe

FRONTIERS, nauka, dziennikarstwo, dziennikarz, rezydencja, badania, sprawozdawczość, badania pionierskie

Powiązane artykuły