Skip to main content
Przejdź do strony domowej Komisji Europejskiej (odnośnik otworzy się w nowym oknie)
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
AERIAL COgnitive integrated multi-task Robotic system with Extended operation range and safety

Article Category

Article available in the following languages:

Prace nad świadomym dronem o większych zdolnościach

Zaawansowane zdolności, większy zasięg działania i funkcje poznawcze pozwalają na wykorzystanie dronów do wykonywania bardziej skomplikowanych zadań.

Od kontroli linii energetycznych po ocenę obszarów dotkniętych katastrofami i dostarczanie materiałów filmowych z powietrza na potrzeby serwisów informacyjnych i transmisji z wydarzeń sportowych — nie ulega wątpliwości, że drony już teraz mają ogromny wpływ na społeczeństwo. A to dopiero początek. Dzięki zwiększonemu zasięgowi, autonomii i bezpieczeństwu drony mogłyby wykonywać jeszcze bardziej skomplikowane zadania. Przyczynia się do tego finansowany przez UE projekt AERIAL-CORE(odnośnik otworzy się w nowym oknie). „Nasze latające roboty oferują bezprecedensowe zdolności pod względem zasięgu działania, bezpieczeństwa i interakcji z obiektami w otoczeniu i ludzkimi współpracownikami”, mówi Anibal Ollero, badacz z Uniwersytetu w Sewilli(odnośnik otworzy się w nowym oknie) (strona w języku hiszpańskim) i koordynator projektu AERIAL-CORE.

Portfolio projektów latających robotów

W portfolio latających robotów znalazły się pojazdy zarówno ze stałymi skrzydłami, jak i śmigłami. Niektóre z nich posiadają również funkcje zmiany kształtu skrzydeł, które zwiększają manewrowość, lub mechanizmy umożliwiające przystawanie na przewodach i słupach. „Jednym z naszych bardziej wyróżniających się konstrukcji jest dron, który ma tradycyjną konfigurację stałopłatu, ale może również machać skrzydłami jak ptak”, wyjaśnia Ollero. „Zaprojektowaliśmy także wszechkierunkowy pojazd wielowirnikowy”. Wiele koncepcji robotów latających zostało opracowanych w postaci prototypów i przetestowanych w środowiskach linii średniego i wysokiego napięcia.

Drony o wyjątkowych funkcjach poznawczych

Chociaż każdy z dronów może wyglądać inaczej, każdy z nich ma jedyne w swoim rodzaju zdolności poznawcze. Należą do nich takie funkcje, jak wizualne rozpoznawanie gestów na pokładzie i autonomiczne lądowanie, a także takie specyficzne funkcje, jak dokładne śledzenie linii elektrycznych, przystawanie na tych liniach i mapowanie roślinności w dużej skali. „O wyjątkowości tych funkcji poznawczych decyduje połączenie autonomicznych zachowań, które pozwalają uniknąć niebezpiecznej pracy człowieka na wysokości, z możliwością współpracy powietrznej, co oznacza, że te drony są świadome i współpracują zarówno z ludźmi, jak i innymi robotami latającymi”, dodaje Ollero. „W efekcie mają potencjał, aby być prawdziwymi graczami zespołowymi, na przykład podczas kontroli linii energetycznych”.

Krok naprzód pod względem wykorzystania robotów latających

Oprócz samych dronów w ramach projektu opracowano również szereg innych innowacyjnych rozwiązań. Obejmują one takie dodatkowe funkcje, jak ramiona robotyczne i efektory końcowe, umożliwiające zręczną manipulację obiektami w powietrzu – funkcja ta okazuje się bardzo korzystna, jeśli chodzi o instalowanie urządzeń lub rozdzielanie kabli. Naukowcy stworzyli również urządzenie do ładowania akumulatorów, które pozwala dronowi ładować się z pomocą linii elektrycznych, na których pracuje. „Wszystkie nasze prace pozwoliły zwiększyć zasięg działania robotów latających, poprawić wydajność pokładowych manipulatorów powietrznych i usprawnić sposób, w jaki roboty te mogą bezpiecznie współdziałać z ludzkimi operatorami”, dodaje Ollero. „Jest to ważny krok naprzód, jeśli chodzi o wykorzystanie robotów latających do kontroli i konserwacji dużych obiektów infrastrukturalnych”. W ramach projektu opublikowano ponad 230 artykułów, przeprowadzono ponad 160 dodatkowych prezentacji i zorganizowano 37 warsztatów. Uzyskano też sześć patentów. Projekt AERIAL-CORE i jego zespół otrzymały 29 nagród na ważnych światowych konferencjach oraz od krajowych organów badawczych i instytutów naukowych. Obecnie zespół skupia się na dalszym rozwoju niektórych technologii i rozwiązań pod kątem ich komercjalizacji.

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania