European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Article Category

Article available in the following languages:

Rozwiązywanie problemów miast dzięki rozwiązaniom opartym na naturze

Zespół projektu Upsurge prezentuje różne sposoby na odtwarzanie natury w miastach z myślą o zwalczaniu zanieczyszczenia powietrza i przeciwdziałaniu negatywnym skutkom zmiany klimatu. W Belfaście działania te opierają się na badaniach i ogrodach społecznościowych.

Zmiana klimatu i środowisko icon Zmiana klimatu i środowisko

Nieużywany i porzucony teren dawnych Ogrodów Botanicznych w Belfaście został zamieniony w ogród badawczy i społeczny. Inicjatywa ta jest częścią finansowanego ze środków Unii Europejskiej projektu Upsurge, który pomaga w regeneracji środowiska miejskiego poprzez testowanie rozwiązań opartych na naturze, koncentrując się na zmniejszeniu zanieczyszczenia powietrza i wspieraniu dążenia do neutralności klimatycznej. Belfast jest jednym z pięciu europejskich miast odgrywających kluczową rolę w projekcie Upsurge, którego celem jest opracowanie sztandarowego projektu regeneracyjnych unijnych miast. Projekt ten będzie stanowił ramy odniesienia dla miast - dzięki niemu będą w stanie sprawdzić, w jaki sposób mogą wdrożyć przetestowane i zweryfikowane rozwiązania oparte na naturze w celu ograniczenia szeregu różnych problemów środowiskowych, z którymi się borykają. Ogród społecznościowy, który będzie znajdował się na północnym krańcu Ogrodu Botanicznego (powszechnie nazywanego Boiskiem), został ogrodzony i znajduje się obok działek badawczych wykorzystywanych przez partnera projektu Upsurge - Queen's University Belfast. Projekt realizuje grupa społeczna Friends of the Field, która wdroży rozwiązania oparte na przyrodzie wraz z uczelnią i innym partnerem projektu Upsurge, Radą Miasta Belfast. Ogród został zaprojektowany we współpracy z wieloma zainteresowanymi stronami i obejmuje tunel foliowy, podniesione rabaty i przestrzenie społeczne na potrzeby edukacji i organizowania wydarzeń. Znajdzie zastosowanie jako demonstrator rozwiązań w zakresie retencji wody, kompostowania i zrównoważonej lokalnej produkcji żywności. „To będzie coś absolutnie niezwykłego”, zauważa Colin Shaw z organizacji Friends of the Field w wypowiedzi zacytowanej w informacji prasowej opublikowanej w serwisie BBC. „Nie mówimy o działce dla niedzielnych działkowiczów - nasz ogród to znacznie większe przedsięwzięcie. Ogród będzie platformą pozwalającą społeczności na udział w zrównoważonej uprawie żywności, naukę na temat różnorodności biologicznej oraz ochronę środowiska”.

Badania na rzecz poprawy stanu gleby

W ogrodzie badawczym otwartym w 2023 roku doktor Jennifer Newell z QUB testuje zanieczyszczenie gleby i metody poprawy jej stanu. Bada wykorzystanie biowęgla w celu zmniejszenia zużycia metali w glebie i emisji CO2 oraz bada potencjał koniczyny, gorczycy i różnych mieszanek glebowych w zakresie sekwestracji dwutlenku węgla w glebie. „Sekwestracja dwutlenku węgla, czyli usuwanie go z atmosfery, to obecnie bardzo ważne zagadnienie”, zauważa Newell. „Szukamy sposobów na ulepszenie tego rozwiązania w oparciu o naturę. Chodzi o to, by wykorzystać różne rozwiązania w celu usprawnienia wielu innych procesów”. Oprócz miasta w Irlandii Północnej w projekcie uczestniczą także Katowice w Polsce, gdzie powstają zielone przystanki autobusowe w celu walki z miejskimi wyspami ciepła, oraz Budapeszt na Węgrzech, gdzie parkingi pokryte trawą i żwirem zwiększają retencję wody i poprawiają jakość powietrza. Dwa ostatnie miasta demonstracyjne projektu Upsurge (City-centered approach to catalyze nature-based solutions through the EU Regenerative Urban Lighthouse for pollution alleviation and regenerative development) to Breda (Niderlandy) i Maribor (Słowenia). Profesor Jennifer McKinley, kierowniczka projektu QUB, stwierdza: „Projekt Upsurge jest odpowiedzią na wyzwania stojące przed tymi pięcioma miastami, które wspólnie pracują nad zmniejszeniem wpływu zmian klimatycznych na nasze środowiska miejskie". Więcej informacji: strona projektu Upsurge

Słowa kluczowe

Upsurge, rozwiązanie oparte na naturze, miasto, ogród, ogród społecznościowy, gleba, zanieczyszczenie

Powiązane artykuły