European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Article Category

Article available in the following languages:

Wsparcie dla naukowców w zakresie opracowywania układów półprzewodnikowych przyszłości

Wystawa, międzynarodowe sieci kontaktów oraz szkolenia to działania realizowane w ramach projektu INFRACHIP, które pomagają badaczom w rozwoju europejskiego sektora układów półprzewodnikowych.

Gospodarka cyfrowa icon Gospodarka cyfrowa

W ramach finansowanego ze środków Unii Europejskiej projektu INFRACHIP powstała wystawa zapewniająca dostęp do przeszło 100 zestawów rozwiązań i technologii wspierających zrównoważony rozwój układów półprzewodnikowych w 10 lokalizacjach na terenie całej Europy. Celem tego działania jest rozwiązanie problemu wysokich kosztów i innych barier utrudniających dostęp do najnowocześniejszych technologii, a także pobudzenie innowacyjności i rozwoju prototypów nowych układów. Zarówno doktoranci, jak i doświadczeni badacze oraz przedstawiciele małych i średnich przedsiębiorstw mają możliwość ubiegania się o bezpłatny, sponsorowany przez Unię Europejską dostęp do infrastruktury, narzędzi i wiedzy, które mogą pomóc im w rozwoju badań lub opracowaniu prototypów badawczych. Obecnie zespół projektu INFRACHIP przyjmuje wnioski w ramach międzynarodowego konkursu, dając naukowcom możliwość dostępu do obiektów znajdujących się poza granicami ich krajów macierzystych. Interesariusze mają możliwość swobodnego przeglądania dostępnych zasobów oraz wskazywania narzędzi i rozwiązań, które mogą pomóc im w dalszych badaniach. Po przesłaniu zapytania, zespół pomoże wnioskodawcom w doborze narzędzi i rozwiązań z myślą o wymaganiach i określonych potrzebach. Dostęp do platformy jest możliwy zarówno zdalnie, jak i na miejscu dzięki finansowaniu ze środków UE. Jak czytamy w opublikowanym niedawno komunikacie prasowym, skuteczne wnioski muszą charakteryzować się szeregiem cech: „Aby odnieść sukces, kandydaci muszą udowodnić, że ich projekt może mieć wpływ na rozwój układów półprzewodnikowych przyszłości i sprostać współczesnym wyzwaniom". Zespół projektu INFRACHIP powołał specjalną komisję weryfikacyjną złożoną z naukowców, którzy będą odpowiedzialni za ocenę każdego wniosku.

Akceleracja badań

Projekt INFRACHIP sponsoruje również szkolenia odbywające się kilka razy w roku, które pozwalają doktorantom i naukowcom rozpoczynającym kariery zapoznać się z dostępnymi technologiami, z których będą w stanie skorzystać na późniejszych etapach. Program akceleracji badań realizowany w ramach projektu koncentruje się na technologii nanoelektronicznej i nanofabrykacji oraz przekazywaniu informacji na temat tego, w jaki sposób technologie oferowane przez zespół INFRACHIP mogą być wykorzystywane w celu wsparcia realizowanych badań. Uczestnicy są oprowadzani po obiektach dostawców, uczestniczą w wykładach i mają możliwość nawiązania kontaktów z lokalnymi ekspertami. Przygotowywany obecnie program Akcelerator Badań Naukowych dotyczący zagadnienia składów zaawansowanych tuszy i technik druku na potrzeby elastycznych układów elektronicznych zostanie zrealizowany przez partnera projektu INFRACHIP, Grecki Uniwersytet Śródziemnomorski, w dniach 22-24 maja 2024 roku. Unia Europejska pokryje wszystkie koszty 3-dniowego programu szkoleniowego poniesione przez maksymalnie ośmiu kandydatów. Program szkolenia zostanie podzielony na sześć modułów. Wśród nich znajdą się wprowadzenie do zagadnienia elastycznych układów elektronicznych (moduł 1), składy atramentów na potrzeby elastycznych układów elektronicznych i przygotowanie folii (moduł 2), techniki drukowania i powlekania elastycznych układów elektronicznych (moduł 3) oraz opracowywanie filamentów na potrzeby druku 3D (moduł 4). Dodatkowe zagadnienia obejmą zaawansowane techniki wytwarzania i oceny materiałów akumulatorowych (moduł 5) oraz charakterystykę folii i urządzeń przetwarzanych w roztworach (moduł 6). Dzięki swojej platformie, projekt INFRACHIP (European Research Infrastructure on Semiconductor Chips) dąży do obniżenia progu wejścia do realizacji badań i rozwoju kompetencji w dziedzinie półprzewodników, wspierając transformację cyfrową i środowiskową Europy. Prace w ramach projektu dobiegną końca w grudniu 2027 roku. Więcej informacji: strona projektu INFRACHIP

Słowa kluczowe

INFRACHIP, półprzewodnik, układ półprzewodnikowy, dostęp międzynarodowy, badania, badacz, elektronika

Powiązane artykuły