Skip to main content
European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
CORDIS Web 30th anniversary CORDIS Web 30th anniversary

Innovative user-centred solution to transform upper limb amputees’ treatment

Article Category

Article available in the following languages:

Platforma VR pomaga osobom po amputacjach w korzystaniu z protez

Nowa gra oparta na wirtualnej rzeczywistości pozwala osobom po amputacji kończyny górnej ćwiczyć posługiwanie się protezą ręki.

Zdrowie icon Zdrowie

Rehabilitacja osób po amputacji kończyny górnej nierzadko jest złożonym, długotrwałym i słabo skoordynowanym procesem. Często prowadzi to do nieodpowiedniego korzystania z protezy lub – w niektórych przypadkach – do całkowitego zaprzestania jej używania. „Jedną z kluczowych przeszkód w udanej rehabilitacji jest brak szkolenia w zakresie korzystania z nowej protezy”, wyjaśnia Edward Bosma, dyrektor ds. technologii w firmie The Simulation Crew (strona w jęz. niderlandzkim). Korzystając ze wsparcia projektu OneHAND, finansowanego ze środków Unii Europejskiej, firma opracowała innowacyjną platformę wirtualnej rzeczywistości (VR), aby ułatwić osobom po amputacji naukę korzystania z protezy ręki. „Nasze narzędzia mają na celu zaoferowanie użytkownikom bardziej wydajnego i motywującego procesu nauki, który będzie skutkował lepszym wykorzystaniem protez i poprawą jakości życia osób po amputacji kończyn górnych”, dodaje Bosma, który odpowiadał za koordynację projektu.

Odgrywanie roli baristy uczy władania protezą

Na platformie VR znajduje się gra, która polega na tym, że pacjenci sterują wirtualną protezą za pomocą sygnałów elektromiograficznych (EMG). Zadaniem gracza jest wcielenie się w rolę baristy we włoskiej kawiarni. „Przyjemne środowisko, angażująca mechanika gry i wciągająca natura świata VR – to czynniki składające się na niezwykle motywujące doświadczenia edukacyjne”, mówi Bosma. Użytkownik zakłada na ramię specjalną opaskę wyposażoną w czujniki, dzięki czemu gra imituje sterowanie prawdziwą protezą, wymagając od użytkownika wykonania wielu zadań, takich jak chwytanie i przenoszenie przedmiotów oraz naciskanie przycisków. Oprócz samej gry na platformie można znaleźć również narzędzia, których terapeuci mogą używać do prowadzenia pacjentów i analizowania ich postępów.

Najlepsze praktyki rehabilitacji kończyn górnych

Rentowność oraz wykonalność platformy treningowej zostały potwierdzone w drodze licznych testów w zróżnicowanych środowiskach behawioralnych z udziałem użytkowników protez, terapeutów i pełnosprawnych uczestników. „Jesteśmy bardzo dumni z naszej gry, jej użyteczności, atrakcyjności i skuteczności, o czym świadczą opinie otrzymane od wszystkich grup biorących udział w testach”, podkreśla Bosma. Oprócz samej platformy w ramach projektu powstał również kompleksowy przegląd literatury na temat rehabilitacji osób z protezami kończyn górnych, ze szczególnym uwzględnieniem najistotniejszych czynników wpływających na poprawę wyników. Bazując na przeglądzie, naukowcy opracowali wytyczne standaryzacyjne, które zawierają najlepsze praktyki w zakresie rehabilitacji kończyn górnych, często zadawane pytania, a także listy zalecanych ćwiczeń i inne użyteczne materiały. „Gra treningowa VR, w połączeniu z wytycznymi dotyczącymi standaryzacji, ma szansę zrewolucjonizować proces rehabilitacji i szkolenia w zakresie korzystania z protez”, dodaje Bosma.

Nowy standard opieki nad pacjentem

Firma The Simulation Crew obecnie pracuje nad wprowadzeniem rozwiązania na rynek, najpierw w formie urządzenia treningowego, a po uzyskaniu odpowiednich certyfikatów – jako wyrobu medycznego. Niedawno utworzyła też strategiczne partnerstwo z dystrybutorem działającym na rynku rehabilitacji, który pomoże we wprowadzeniu platformy OneHAND na rynek międzynarodowy. Ponadto firma zajmuje się planowaniem działań pilotażowych zarówno w placówkach opieki zdrowotnej, jak i instytucjach edukacyjnych. „Jestem przekonany, że projekt OneHAND nie tylko otworzy drzwi do wykorzystania VR w treningu protetycznym, ale także wpłynie na przyszłe postępy technologiczne w dziedzinie rehabilitacji, ostatecznie stając się nowym standardem w opiece nad pacjentem”, podsumowuje Bosma.

Słowa kluczowe

OneHAND, wirtualna rzeczywistość, VR, osoba po amputacji, proteza, rehabilitacja, opieka nad pacjentem

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania