Skip to main content
Przejdź do strony domowej Komisji Europejskiej (odnośnik otworzy się w nowym oknie)
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
Advanced Materials and Manufacturing Technologies united for Lightweight

Article Category

Article available in the following languages:

Zaawansowane lekkie materiały kluczem do bardziej ekologicznych łańcuchów wartości

Wsparcie dla małych i średnich przedsiębiorstw opracowujących zaawansowane lekkie materiały dla przemysłów motoryzacyjnego, lotniczego, energetycznego i budowlanego pomaga stymulować innowacje przemysłowe, zrównoważony rozwój i konkurencyjność w całej Europie.

Zaawansowane lekkie materiały mają kluczowe znaczenie dla gospodarki o obiegu zamkniętym, ponieważ pozwalają na zmniejszenie wagi komponentów przy jednoczesnym zwiększeniu ich osiągów, poprawiają efektywność wykorzystania zasobów i pomagają obniżyć emisję dwutlenku węgla z przemysłu. „Materiały te są jednak nierównomiernie wykorzystywane w różnych sektorach, co ogranicza ich oddziaływanie”, wyjaśnia Annabelle Sion, koordynatorka wspieranego ze środków Unii Europejskiej projektu AMULET(odnośnik otworzy się w nowym oknie). Skupiając się na czterech sektorach - motoryzacyjnym, lotniczym/aeronautycznym, energetycznym i budowlanym - zespół projektu AMULET przeanalizował możliwości maksymalizacji korzyści płynących z zaawansowanych lekkich materiałów i technik produkcyjnych. Pomogło to 38 firmom działającym w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) w opracowaniu innowacyjnych rozwiązań w ramach 15 projektów, a ponad 150 MŚP skorzystało z inicjatyw budowania potencjału. Ponadto przeszło 200 MŚP otrzymało bezpośrednie lub pośrednie wsparcie finansowe z puli o łącznej wartości przeszło 3 milionów euro.

Podejście oparte na zasadzie „jeden za wszystkich, wszyscy za jednego” zapewnia MŚP przewagę konkurencyjną

Członkowie konsorcjum projektu AMULET wykorzystali swoje rozległe kontakty branżowe w celu uruchomienia otwartego konkursu obejmującego 41 wyzwań, które miały zostać rozwiązane przez europejskie MŚP. „Konkurujące MŚP wiedziały, że zaspokojenie potrzeb większych spółek oznacza łatwiejszy dostęp do rynku dla ich rozwiązań”, dodaje Sion. Konsorcjum projektu AMULET zapewniło szerokie wsparcie konkurującym MŚP. Studia wykonalności i ukierunkowane interwencje badawczo-rozwojowe pomogły podnieść poziom gotowości technologicznej opracowywanych lekkich materiałów i technologii ich produkcji, umożliwiając ich prezentację w działaniu. Ukierunkowane szkolenia i budowanie potencjału MŚP zapewniły dostęp do niezbędnych kompetencji i wiedzy na temat najnowszych trendów, najlepszych praktyk i osiągnięć technicznych. „Budowanie zdolności w zakresie wdrażania nowych technologii przy jednoczesnym uwzględnianiu celów zrównoważonego rozwoju w produkcji od pierwszych etapów prac zapewnia MŚP konkurencyjność na szybko zmieniającym się rynku”, zauważa Sion. Spersonalizowane wsparcie dla przedsiębiorstw pomogło z kolei MŚP w doskonaleniu modeli biznesowych, rozwoju skali innowacji i dostrzeganiu możliwości rynkowych. „W ramach tego wsparcia poprosiliśmy MŚP współpracujące w ramach konsorcjum, aby zawsze przedstawiały skutki swoich rozwiązań i ich wpływ na tworzenie nowych transgranicznych łańcuchów wartości”, zauważa Sion.

Zapewnianie korzyści dla kluczowych sektorów dzięki zaawansowanym materiałom

Wyzwania związane z sektorem motoryzacji stawiały na pierwszym miejscu materiały termoplastyczne i wbudowane czujniki w celu promowania możliwości recyklingu i ekologii w procesach projektowania i produkcji pojazdów. W sektorze lotniczym i kosmicznym kluczowa była integracja zaawansowanych materiałów, takich jak stopy o wysokiej wytrzymałości i nanokompozyty, istotna ze względu na oszczędność paliwa i niższe koszty utrzymania. Materiały te są również obiecujące z punktu widzenia zwiększania udźwigu pasażerów i ładunku przy jednoczesnym zachowaniu zgodności z normami bezpieczeństwa i ochrony środowiska. W sektorze energetycznym projektu skupiał się na kompozytach na bazie polimerów na potrzeby turbin wiatrowych, a także na materiałach biodegradowalnych, aby zaspokoić potrzeby w zakresie recyklingu związane z przechodzeniem na bezemisyjną gospodarkę. Na potrzeby budownictwa przedsiębiorstwa opracowywały materiały, które były nie tylko trwałe i wydajne, ale także energooszczędne i nadające się do recyklingu. Kluczowym celem projektu była maksymalizacja synergii między czterema sektorami poprzez budowanie powiązań między uczestnikami, tworzenie możliwości nawiązywania kontaktów oraz usprawnianie transferu technologii i wiedzy. Dobrym przykładem jest projekt ChildSeat, który zdobył nagrodę główną w konkursie AMULET(odnośnik otworzy się w nowym oknie). „Dzięki nawiązaniu współpracy ze spółką zajmującą się tworzywami termoplastycznymi i formowaniem wtryskowym, zespół ChildSeat wyprodukował zagłówek do fotelika dziecięcego z włókien węglowych pochodzących z recyklingu odpadów z produkcji desek snowboardowych”, wyjaśnia Sion.

Plan innowacji dla prosperującego ekosystemu przemysłowego

Sion ma nadzieję, że opublikowana niedawno europejska strategia dotycząca zaawansowanych materiałów(odnośnik otworzy się w nowym oknie) przyczyni się do rozwoju sieci badawczych potrzebnych w celu skuteczniejszego wykorzystania innowacji w zakresie zaawansowanych lekkich materiałów i związanych z nimi technologii. W celu przyczynienia się do rozwoju i wzrostu konkurencyjności tego ekosystemu innowacji, zespół projektu AMULET opracował plan strategiczny(odnośnik otworzy się w nowym oknie) zawierający zalecenia związane z finansowaniem i wsparciem dla MŚP, współpracą międzysektorową i inwestycjami w umiejętności.