European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
Zawartość zarchiwizowana w dniu 2024-05-21

A coupled advanced oxidation-biological process for recycling of industrial waste waters containing persistent organic contaminants

Article Category

Article available in the following languages:

Ekologiczne podejście do oczyszczania wody morskiej

Innowacyjna i skuteczna metoda oczyszczania wody morskiej zawierającej zanieczyszczenia została odkryta przez firmę DSM Deretil SA i jej partnerów w ramach projektu BRT o nazwie CADOX.

Zmiana klimatu i środowisko icon Zmiana klimatu i środowisko

Zanieczyszczenie zasobów wody niebezpiecznymi substancjami stanowi poważne zagrożenie dla środowiska. Wiele z tych substancji jest bioopornych, a przez to nie są biodegradowalne przy zastosowaniu konwencjonalnych metod. Tym wyzwaniem zajmuje się projekt CADOX finansowany przez program Energia, Środowisko i Zrównoważony Rozwój. Konsorcjum badawcze połączyło działanie promieniowania ultrafioletowego z tymi elementami procesu Fentona, które oparte są na mieszaninie nadtlenku wodoru (H2O2) i jonów żelaza (Fe2+). Tak zwany proces foto-Fentona przeprowadza się przy użyciu złożonych kolektorów parabolicznych, które wywołują procesy fotochemiczne, oraz specyficznych stężeń katalizatorów H2O2 i Fe2+. Aby zmaksymalizować stopień biodegradacji, do systemu włączono aerobowy reaktor z biomasą unieruchomioną (IBR, Immobilised Biomass Reactor). Dodatkowe korzyści z zastosowania IBR obejmują poprawienie nitryfikacji i denitryfikacji. Podczas projektu CADOX ten nowatorski system przetestowano na wodzie morskiej sztucznie zanieczyszczonej glicyną metylofenylową czyli typowym zanieczyszczeniem bioopornym. W wyniku tego otrzymano imponujący wynik w postaci usunięcia około 90% całkowitego węgla organicznego ze strumienia ścieków. Poza tym analizy ekonomiczne wskazują, że technologia ta jest konkurencyjna pod względem opłacalności.

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania