European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Two WAYS for Communicating European Research about Life Sciences with Science Festivals & Science Centres/Museums, Science Parliaments & Impact Survey

Article Category

Article available in the following languages:

Nauka ma znaczenie, a społeczeństwo jej potrzebuje

Około 30 festiwali naukowych, centrów i muzeów naukowych z całej Europy wzięło wspólnie udział w akcji, której celem jest wzbudzenie zainteresowania naukami przyrodniczymi. Partnerzy projektu skorzystali z finansowania UE, by zwiększyć liczbę odwiedzających oraz świadomość obywatelską i przyczynić się do debaty dotyczącej wpływu nauki na społeczeństwo.

Gospodarka cyfrowa icon Gospodarka cyfrowa

Siedmiu partnerów konsorcjum tworzących zespół zarządzający poprowadziło projekt 2WAYS, który został zapoczątkowany i był kierowany przez EUSCEA, Europejskie Stowarzyszenie Wydarzeń Naukowych. Spośród 100 organizacji zrzeszonych w ramach inicjatywy EUSCEA 30 utworzyło pary partnerów. Każda para otrzymała zadanie wybrania jednego z europejskich projektów badań naukowych, przygotowania na jego podstawie nowej prezentacji naukowej i przedstawienia jej na własnych festiwalach naukowych lub podczas specjalnie zorganizowanych wydarzeń naukowych. W obu miastach zorganizowano także tak zwane "parlamenty naukowe". Uczniowie w wieku od 16 do 20 lat omawiali kontrowersyjne zagadnienia związane z naukami przyrodniczymi w celu opracowania zaleceń dotyczących sposobu radzenia sobie z nimi w przyszłości. Badanie porównawcze skuteczności obu festiwali umożliwi partnerom ocenę wpływu ich prezentacji na odwiedzających, poprzedzoną naukową oceną zebranych danych przez zewnętrznego obserwatora. Pary partnerów projektu 2WAYS wykorzystali innowacyjne formaty komunikacji do stworzenia nowych interaktywnych prezentacji naukowych, które trafiają do szerokiej publiczności i stanowią wyjątkowy rodzaj debaty, tzw. "parlamenty naukowe". Zorganizowano także wspaniałą konferencję finałową, która odbyła się częściowo w Parlamencie Europejskim w Brukseli przy udziale YESP ("Young Europeans Science Parliament"), a częściowo jako festiwal "European Science Festival 2010" w Brukseli, w Królewskim Instytucie Nauk Przyrodniczych Belgii. Podczas tego ostatniego wydarzenia specjalne jury ds. komunikacji naukowej oddało głosy na najlepsze prezentacje. Wskazano najbardziej interesujące prezentacje i przedstawiono wyniki naukowo opracowanego "porównawczego badania skuteczności". Publikacje naukowe związane z projektem 2WAYS zyskały uwagę obywateli Europy, zwłaszcza młodzieży, pobudziły współpracę pośród lokalnych działaczy i zaprezentowały zaawansowane metody oceny skuteczności różnych modeli prezentacji naukowych. Oprócz tego działania w ramach projektu zwiększyły świadomość obecnie prowadzonych w Europie badań i zapoczątkowały dyskusję o szansach i zagrożeniach związanych z poszczególnymi aspektami nauk przyrodniczych. Wydarzenia naukowe w Europie mają obecnie szansę stać się częścią większego ruchu promującego pogłębienie publicznego zainteresowania nauką. Ogólne podejście zastosowane podczas prac projektu 2WAYS ma szanse w przyszłości mieć wpływ na wybór ścieżki kariery przez młodych ludzi i uczniów, pokazując im przynajmniej, że nauka ma ogromne znaczenie.

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania