Skip to main content
European Commission logo print header

Biomarkers for post market monitoring of short and long-term effects of genetically modified organisms (GMOs) on animal and human health

Article Category

Article available in the following languages:

Biomarkery pomagają monitorować oddziaływanie żywności modyfikowanej genetycznie

Żywność modyfikowana genetycznie wiąże się z dużymi możliwościami, jednak europejscy badacze chcą sprawdzić bezpieczeństwo rozwiązań wykorzystywanych w tej dziedzinie oraz korzyści dla systemu żywnościowego.

Zdrowie icon Zdrowie

Prowadzone są działania mające na celu uzupełnienie wiedzy dotyczącej wpływu genetycznie modyfikowanej żywności na zdrowie ludzi i zwierząt, w tym na temat dopuszczalnych poziomów ekspozycji oraz występowania i przewidywania skutków niepożądanych. W ramach finansowanego ze środków europejskich projektu GMSAFOOD zbadano i zinterpretowano biologiczny wpływ spożycia organizmów modyfikowanych genetycznie (GMO). W celu określenia tzw. stanu biologicznego następującego po spożyciu żywności GMO przeprowadzono identyfikację biomarkerów anatomicznych, fizjologicznych, biochemicznych, molekularnych, alergicznych i immunogenicznych. Planowane jest także monitorowanie żywności po wprowadzeniu jej na rynek w celu wsparcia prognozowania potencjalnego szkodliwego wpływu żywności GMO po jej dopuszczeniu do sprzedaży. W ramach projektu GMSAFOOD wykorzystuje się bazy danych biomarkerów, aby zbadać wpływ żywności GMO z użyciem modeli zwierzęcych – świń, łososi, szczurów i myszy. Naukowcy są zainteresowani identyfikacją biomarkerów, zbadaniem pośredniego wpływu GMO na system żywnościowy oraz określeniem znaczenia tego typu żywności dla rozwoju schorzeń alergicznych. Przeprowadzone eksperymenty zapewniły dane na temat zdrowia ogólnego oraz zwiększyły dostępną wiedzę w zakresie alergii i immunologii. Dzięki projektowi GMSAFOOD poczyniono postępy w wielu dziedzinach. Badania łososia atlantyckiego wykazały brak niepożądanych krótko- i długookresowych skutków karmienia genetycznie modyfikowaną kukurydzą Bt. Po krótkim okresie karmienia młodych świń genetycznie modyfikowaną kukurydzą Bt (MON 810) nie zaobserwowano niepożądanych skutków w zakresie stanu jelit oraz odporności organizmu. W ramach projektu przez cztery tygodnie dwa razy na tydzień karmiono myszy genetycznie modyfikowanym ziarnem. Wyniki pokazują, że dieta obejmująca genetycznie modyfikowaną żywność nie ma wpływu na występowanie chorób oraz nie nasila istniejących schorzeń alergicznych ani astmy. W ramach projektu opracowano metody wykorzystujące specyficzne przeciwciała do potwierdzenia występowania i ilościowego ujęcia białek, które ulegają ekspresji w genetycznie modyfikowanym grochu. Wyniki te wspomagają identyfikację biomarkerów, które powinny być monitorowane u ludzi i zwierząt w celu śledzenia spożycia żywności modyfikowanej genetycznie i jej potencjalnego wpływu na zdrowie.

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania