Skip to main content
European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
Zawartość zarchiwizowana w dniu 2024-06-18

Integrating outcome registers, retrieval analysis programs and preclinical validation methods into a synergistic post-marketing surveillance program for orthopedic devices

Article Category

Article available in the following languages:

Współpraca sprzyja sprawności substytutów stawów

Substytucja stawów może poprawić jakość życia pacjentów cierpiących na choroby degeneracyjne układu mięśniowo-szkieletowego. Większa trwałość takich protez może też pomóc młodszej, aktywniejszej populacji.

Zdrowie icon Zdrowie

Obecne wysiłki na rzecz poprawy działania i żywotności substytutów stawów są ważne, ponieważ służą większej mobilności pacjentów. Stanowią również bodziec do innowacji w zakresie konstrukcji protez, używanych materiałów i zabiegów chirurgicznych przy ich wszczepianiu. Ten dział biomechatroniki przyczynia się także do zmniejszenia obciążeń, jakie substytucja stawów niesie dla społeczeństwa i gospodarki. Generalnym celem projektu Orthowatch była poprawa żywotności substytutów stawów przez poszerzenie wiedzy o środowisku biomechanicznym, w którym protezy działają i zaczynają się psuć. Zastosowano podejście oparte na systematycznej ocenie sprawności in vivo protez usuniętych (eksplantowanych) po pewnym okresie ich użytkowania przez pacjentów. Badacze skupili się na sporządzeniu protokołu standaryzowanych badań przesiewowych do kategoryzacji licznych eksplantowanych protez stawów według danych z "Rejestru ortopedycznych eksplantów protetycznych" (REPO). Ustanowili także platformę do oceny ilościowej tych aparatów na podstawie tego, jak materiały i konstrukcja sprawowały się u pacjentów. Przy użyciu metryk uzyskanych w wyniku tych ocen sprawdzono, czy przedkliniczne oceny faktycznie odzwierciedlają założone wcześniej warunki i przebieg użytkowania klinicznego. Transfer wiedzy stał się możliwy dzięki uczestnictwu doktora-asystenta, doktora inżyniera, dwóch studentów wydziałów inżynierskich i trzech inżynierów symulacji biomechanicznych oraz dzięki międzynarodowej współpracy sześciu chirurgów i trzech inżynierów prowadzących prace badawcze w Anglii, Niemczech i USA. Projekt Orthowatch stanowi strukturalny model obserwacji postmarketingowych, który integruje wyniki pochodzące z "Rejestru ortopedycznych implantów protetycznych " (RIPO) z programem odzyskiwania eksplantów REPO. Wystawiło to dobre świadectwo badaniom, w których zastosowano różne metodologie, aby w sposób całościowy poznać działanie substytutów stawów. Postępy tych prac zaowocowały powstaniem standardowych ram dla prowadzenia ocen poprzedzających badania kliniczne, co umożliwi lepsze przewidywanie, gdzie i jak substytuty stawów będą działać.

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania