Skip to main content
European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
Zawartość zarchiwizowana w dniu 2024-05-30

"Belgian Presidency Conference related to ""Conditions for Achieving Excellence in Universities and other Research Organisations"""

Article Category

Article available in the following languages:

W poszukiwaniu doskonałości badawczej

Konferencja na temat wspierania doskonałości w instytucjach akademickich umożliwiła uniwersytetom i innym podmiotom udział w inicjatywach prowadzonych w ramach Europejskiego Obszaru Badawczego.

Zmiana klimatu i środowisko icon Zmiana klimatu i środowisko

W wyniku stosowania najnowszych narzędzi informatycznych, nauczania na odległość, globalnej wymiany oraz silnej konkurencji, uniwersytety i instytuty badawcze ulegają szybkim przemianom. W jaki sposób instytucje te mogą, w tak złożonym kontekście, dostosowywać się i wspierać Europejski Obszar Badawczy ('European Research Area' – ERA)? Odpowiedzi na powyższe pytanie poszukiwano niedawno w ramach finansowanego przez UE projektu o nazwie "Konferencja na temat belgijskiej prezydencji »Warunki niezbędne do osiągnięcia doskonałości w obrębie uniwersytetów i innych organizacji badawczych«" ('Belgian Presidency Conference related to 'Conditions for Achieving Excellence in Universities and other Research Organisations'' - Belpresconf). Konferencja stanowiła wezwanie do modernizacji metod pracy oraz zwiększenia kooperacji na poziomie krajowym i regionalnym, w celu sprostania wyzwaniom stawianym przez ERA, skierowane do władz publicznych oraz instytucji edukacyjnych. .Uczestnicy projektu zbadali powiązania pomiędzy dobrym zarządzaniem instytucjonalnym, konkurencją i skutecznością badań naukowych, a także zarządzanie finansowe, finansowanie badań naukowych, partnerstwa przemysłowe oraz szkolenia w zakresie innowacyjnych badań naukowych. W konferencji Belpresconf uczestniczyło 250 kluczowych specjalistów i prelegentów zaangażowanych w badania naukowe, innowację oraz kształcenie wyższe, a ich celem było podjęcie powyższych wyzwań i wspieranie doskonałości badań naukowych prowadzonych w Unii Europejskiej. Omawiano najlepsze sposoby budowania doskonałości oraz opracowywania najlepszych praktyk, przeznaczonych dla instytucji. Przeprowadzono analizę studiów przypadku, podkreślono dobre praktyki, a także odnotowano silne uczestnictwo zarówno przedstawicieli przemysłu, jak i środowiska akademickiego z 17 krajów członkowskich UE. Poszczególne tematy obejmowały partnerstwo pomiędzy instytucjami badawczymi a przemysłem, autonomię i doskonałość, współpracę i grupowanie, zrównoważone finansowanie badań naukowych, a także szkolenia w zakresie badań naukowych na rzecz innowacji. Omówiono ponadto ranking uniwersytetów, ze szczególnym uwzględnieniem europejskiego mechanizmu oceny 'U-multirank'. Podsumowując, konferencję uznano za bardzo wzbogacającą i umożliwiającą jej uczestnikom zdobycie wiedzy na temat nowych idei i najlepszych praktyk skierowanych do europejskich instytucji. Działania prowadzone w ramach projektu z pewnością pozytywnie wpłyną na obecność europejskich instytucji akademickich w ERA.

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania