European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
Zawartość zarchiwizowana w dniu 2024-05-29

Development of a highly compliant superelastic compression hosiery for the over 18 millions European citizens suffering from Chronic Venous Insufficiency

Article Category

Article available in the following languages:

Uciskowe wyroby pończosznicze z superelastycznego materiału

W ramach finansowanego przez UE projektu opracowano nowe rozwiązanie w dziedzinie uciskowych wyrobów pończoszniczych, które może pomóc wyeliminować obecne niedogodności wiążące się z ich użytkowaniem. Wielu pacjentów rezygnuje z noszenia tych wyrobów, ponieważ są one tak ciasne, że trudno je samodzielnie założyć.

Technologie przemysłowe icon Technologie przemysłowe

Dzięki projektowi "Opracowanie superelastycznego materiału do ekonomicznej produkcji wygodnych w użyciu uciskowych wyrobów pończoszniczych dla 18 mln obywateli UE" (LooseandTight) udało się opracować nową zbudowaną z superelastycznych włókien tkaninę hybrydową do produkcji poprawiających krążenie rajstop i skarpet. Wyroby z tej tkaniny mają takie właściwości, że podczas ich noszenia największy ucisk koncentruje się wokół kostki, a maleje ku górze kończyny. W początkowej fazie projektu badacze przeprowadzili wstępną analizę naukową mającą na celu określenie właściwości gamy superelastycznych stopów i włókien tekstylnych używanych w produkcji hybrydowych struktur tekstylnych. Przeanalizowano również różne metody pokrywania superelastycznych przewodów. W następstwie badań nad stopami z pamięcią kształtu, naukowcy zdecydowali, że najbardziej odpowiedni do produkcji materiału uciskowego będzie stop niklowo-tytanowy (NiTinol). Następnie opracowano nową hybrydową przędzę superelastyczną składającą się włókien stopu NiTinol pokrytych różnymi włóknami, w tym elastanu i bawełny. Oprócz tego stworzono nową hybrydową strukturę tekstylną o zmniejszonej sile noszenia i trwałej superelastyczności polegającej na utrzymywaniu ciągłego ucisku kończyny w trakcie noszenia. Uczestnicy projektu opracowali również matematyczny model pozwalający przewidywać zachowanie specjalistycznych produktów pończoszniczych w trakcie użytkowania. Dowodził on, że przy bardzo niewielkiej sile wymaganej do naciągnięcia na kończynę, materiał w pełni zachowywał swoje silne właściwości uciskowe. W ramach projektu wynaleziono również nową formę obróbki cieplnej służącą nie tylko do produkcji uciskowych wyrobów pończoszniczych, ale również stentów i tekstyliów medycznych, a także konstrukcji kompozytowych. Nowo wynalezione włókna sprawią, że zakładanie uciskowych wyrobów pończoszniczych nie będzie już problemem dla pacjentów cierpiących na wrzody kończyn dolnych, żylaki i inne podobne dolegliwości. Nowe produkty pomogą poprawić ich stan zdrowia i jakość życia.

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania