European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
Zawartość zarchiwizowana w dniu 2024-05-27

Towards the next generation of the Geological Time Scale for the last 100 million years – the European contribution to EARTHTIME

Article Category

Article available in the following languages:

Nowa geologiczna skala czasu

Niedawno naukowcy unijni opracowali metody zapewniające większą precyzję w szacowaniu wieku Ziemi. Naukowcy i paleoklimatolodzy stosują je do badania skutków prehistorycznych zmian klimatycznych.

Zmiana klimatu i środowisko icon Zmiana klimatu i środowisko

Nauka o Ziemi opiera się na zrozumieniu wydarzeń geologicznych, klimatycznych i astronomicznych, które radykalnie zmieniały warunki życia na naszej planecie na przestrzeni całej prehistorii. Zdarzenia te są datowane zgodnie z geologiczną skalą czasu (GTS), najważniejszą miarą czasu, według której ustala się, jak przebiegało formowanie się kontynentów, kiedy dochodziło do upadków asteroid, kiedy wyginęły dinozaury lub kiedy miały miejsce katastrofalne wybuchy wulkanów. W projekcie GTSNEXT wzięli udział naukowcy z dziewięciu państw. Zasadniczym celem projektu GTSNEXT było wyszkolenie i mentorowanie kolejnego pokolenia naukowców, którzy będą badać systemy przyrodnicze Ziemi. W ramach projektu podjęto również ambitne, wieloaspektowe zadanie udostępnienia tym młodym naukowcom jak najdokładniejszej geologicznej skali czasu. Pierwszy krok polegał na zestawieniu trzech istniejących metod pomiaru czasu geologicznego, w oparciu o próbki sanidynu (tufu z Fish Canyon). Dzięki temu udało się ustalić najbardziej dokładne do tej pory daty wymierania dinozaurów w wyniku uderzeń asteroid (granica kreda/paleogen). W oparciu o te dane naukowcy GTSNEXT zbadali próbki osadów głębokomorskich z Hiszpanii. Wyniki tych badań poszerzyły geologiczną skalę czasu o informacje o paleocenie i mastrychcie (najmłodszym wieku późnej kredy). W projekcie GTSNEXT przebadano również rdzenie wiertnicze z Monte dei Corvi (Włochy) i głębokomorskie (z równikowych rejonów Atlantyku), wzbogacając geologiczną skalę czasu o dane o prehistorycznych skutkach pływów i przyciągania ciał niebieskich. Dzięki GTSNEXT uzyskano w ten sposób pierwsze obliczenia opisujące, jak siła przyciągania ciał niebieskich i pływy wpłynęły na mioceńską zmianę klimatu. Ponadto naukowcy GTSNEXT udoskonalili metody datowania izotopowego i przyjęli wskaźniki dla metod takich jak datowanie metodą uranowo-ołowiową i kosmochronologia. GTSNEXT poszerzył i udoskonalił geologiczną skalę czasu sięgającą 100 milionów lat wstecz. Konsorcjum spodziewa się, że to osiągnięcie uzyska niekwestionowane uznanie. Młodzi naukowcy przeszli szkolenia w dziedzinie najnowszych osiągnięć w datowaniu astronomicznym, datowaniu metodą argonowo-argonową (Ar/Ar) oraz metodą uranowo-ołowiową (U-Pb). Geologiczna skala czasu opracowana w ramach projektu GTSNEXT i udoskonalone metody datowania dają możliwość zrekonstruowania historii Ziemi, wykrywania zasobów mineralnych i przewidywania globalnych skutków zmian klimatycznych, które zajdą w przyszłości. Wyniki projektu zapewnią dokładniejsze i bardziej wiarygodne dane wszystkim specjalistom zajmującym się nauką o Ziemi.

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania