Skip to main content
European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
Zawartość zarchiwizowana w dniu 2024-06-18

The reward system in healthy ageing and its modulation by gonadal steroid hormones: multimodal neuroimaging studies (fMRI/PET)

Article Category

Article available in the following languages:

Wpływ hormonów płciowych na ośrodek nagradzania w mózgu

Nagradzanie odgrywa fundamentalną rolę w motywacji, nauce i poznaniu. Europejscy naukowcy przyjrzeli się temu, w jaki sposób hormony płciowe oddziałują na szlak nagradzania i zmieniają go z wiekiem.

Zdrowie icon Zdrowie

W neurobiologii system nagradzania w mózgu to układ nerwowy, który indukuje uczucie przyjemności po odebraniu przyjemnego bodźca w postaci dobrego jedzenia lub muzyki. Szlak nagradzania ewoluował, by spełniona została ludzka potrzeba przetrwania poprzez zdobywanie pożywienia i łączenia w pary. Procesowi zdrowego starzenia się zwykle towarzyszy osłabienie funkcji poznawczych i dysfunkcja systemu dopaminergicznego. Podobnych obserwacji dokonano w szeregu zaburzeń neurologicznych i psychiatrycznych. Jednocześnie, uszkodzenia wywołane udarem i zwyrodnienie układu nerwowego w przypadku demencji mogą być hamowane przez estrogen. Choć wpływ estrogenów na zapobieganie starzeniowej utracie zdolności poznawczych jest dobrze znany, niewiele wiadomo na temat oddziaływania procesu starzenia się i hormonalnej terapii zastępczej (HRT) na system nagradzania. Zajęcie się tą kwestią stało się głównym celem finansowanego przez UE projektu AGING Hormone. Dokładniej rzecz biorąc, naukowcy chcieli zbadać oddziaływanie sterydowych hormonów gonadowych na proces nagradzania i podejmowania decyzji u kobiet w średnim wieku i zdrowych młodych mężczyzn. Łącząc funkcjonalny rezonans magnetyczny (fMRI) i endokrynologię, skupiono się na badaniu kobiet we wczesnym okresie pomenopauzalnym po podaniu placebo i HRT (17-beta estradiolu i progesteronu). Badaniem objęto również młodych mężczyzn, którzy otrzymywali placebo lub terapię testosteronową. Wyniki uzyskane u kobiet we wczesnym okresie pomenopauzalnym wykazały wyraźną modulację systemu nagradzania i kontroli poznawczej w wyniku leczenia hormonalnego. U mężczyzn wyniki wykazały, że testosteron miał różny wpływ na system nagradzania. Mężczyźni poddani badaniu, u których podawano ten hormon zwykle odrzucali nieuczciwe oferty i reagowali pozytywnie na te hojne, co wskazywałoby, że działanie testosteronu jest zależne od sytuacji społecznej. Podsumowując, wyniki badania AGING Hormone dostarczyły cennych informacji w zakresie modulacji neurofunkcjonalnej systemu nagradzania oraz mechanizmów podejmowania decyzji przez sterydowe hormony gonadowe. Wyniki te w sposób istotny odbiją się na naszym postrzeganiu podatności na zażywanie narkotyków, a także neuropsychiatryczne i hormonalne zaburzenia nastroju o podłożu seksualnym.

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania