European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Environmental factors increasing consumers' food intake: developing effective intervention strategies to faciliate consumers' self-control

Article Category

Article available in the following languages:

Rozważania na temat otyłości

Świadomość zewnętrznych czynników, które pomagają osobom przejadającym się zyskać lub stracić na wadze, od reklam po zakupy, może przyczynić się do ułatwienia im kontroli nad własną wagą w sposób bardziej efektywny. Właśnie opracowywane są nowe wytyczne w tej sprawie.

Zmiana klimatu i środowisko icon Zmiana klimatu i środowisko

W UE obserwuje się niespotykane nasilenie się takich zjawisk, jak przejadanie się i otyłość, prowadzących do rozmaitych chorób, jak cukrzyca i rak, i stopniowo zwiększających współczynnik umieralności. W ramach projektu finansowanego przez UE, FOOD Intake Control, opracowywane są efektywne strategie interwencyjne mające ułatwić samokontrolę. W projekcie zwrócono uwagę na bodźce środowiskowe, które prowadzą do przejadania się, i poparto polityki stymulujące otoczenie w kierunku ograniczenia tego zjawiska. Aby osiągnąć swoje zamierzenia, uczestnicy projektu zajęli się badaniem wszelkich bodźców i określonych okresów związanych z brakiem samokontroli i przejadaniem się. Z powodzeniem przeprowadzono szereg eksperymentów, które ujawniły normy konsumpcyjne, wielkości porcji oraz rolę reklamy w przybieraniu na wadze. Badania obejmowały przekąski i posiłki spożywane poza domem, a także mechanizmy regulacyjne osób przejadających się wykorzystywane do łagodzenia poczucia winy i szybkiego zmniejszania wagi. Zespół projektu, uzbrojony w wyniki obserwacji, przeprowadził ocenę nowych strategii interwencyjnych, które promują zdolność samoregulacji osób badanych w walce z przejadaniem się. Opracowano zalecenia w zakresie polityki, które pomogą zminimalizować niezdrowe impulsy żywieniowe i wzmocnić samokontrolę. Jedno z zaleceń dotyczy nakłaniania konsumentów do wybierania zdrowszych alternatyw poza domem, takich jak bary i sklepy ze zdrową żywnością, bez ograniczania swobody wyboru. Jak dotąd w ramach projektu opublikowano dwa artykuły na ten temat, a kolejny jest opracowywany. Podjęto także działania na rzecz rozpowszechniania wyników projektu za pośrednictwem blogów, mediów, konferencji i seminariów. To proaktywne podejście badawcze na temat samokontroli może odegrać ważną rolę w badaniu na temat żywności eksperymentalnej w Europie i przyczynić się do poprawy samopoczucia osób z nadwagą na całym świecie.

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania