European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Development of a new high throughput automated imaging system to carry out drug sensitivity measurements on primary leukemia/lymphoma cells to assist individualized assay guided therapy

Article Category

Article available in the following languages:

Nowy system obrazowania na rzecz spersonalizowanej terapii białaczki

Zindywidualizowana terapia przeciw białaczce nabrała rozpędu dzięki badaniu zrealizowanemu w ramach projektu AISAT. Naukowcy stworzyli wysokoprzepustowy zautomatyzowany system obrazowania służący do gromadzenia danych na temat wrażliwości pierwotnych komórek białaczki na działanie leków.

Zdrowie icon Zdrowie

Aby stwierdzić, czy chore komórki reagują na stosowane leki, wykorzystywane są wysokoprzepustowe urządzenia do obrazowania mikroskopowego. Dostępne obecnie urządzenia tego typu są często nieporęczne, powolne a w dodatku bardzo kosztowne. Jako takie nie nadają się do rutynowego diagnozowania klinicznego ani nawet badań akademickich. Działania realizowane w ramach projektu finansowanego ze środków siódmego programu ramowego (7PR), AISAT, mają zaoferować rozwiązanie tych problemów, zapewniając całkowite przemodelowanie ścieżki wizualizacji optycznej w mikroskopii. Pośród licznych udoskonaleń sprzętowych znajduje się zastąpienie nieporęcznych kamer czułymi, wysokorozdzielczymi chipami stworzonymi w oparciu o technologię komplementarnych półprzewodników tlenkowych (CMOS). Kolejnymi pozycjami na liście technicznych udoskonaleń są nowe elektroniczne obwody drukowane do wychwytywania obrazu pierwotnego, kontroli oświetlenia oraz kontroli ruchu wysokoprecyzyjnego silnika i integracji danych. Specjalnie opracowane oprogramowanie umożliwia działanie za naciśnięciem pojedynczego przycisku z funkcją automatycznego ustawiania ostrości, gromadzenia obrazu w multikolorze oraz adaptacyjnej korekcji obrazu. Urządzenie prototypowe, Hexascope 3.0 poddano wszelkim testom i cyklom przemodelowania po wprowadzeniu udoskonaleń. Uzyskany w efekcie prototyp to urządzenie nablatowe zdolne do zobrazowania całego obszaru 384-otworowej mikropłytki do hodowli komórkowej w trzech kolorach. Co więcej, rozdzielczość pozwala na dokonanie oceny sztucznie wyhodowanych komórek rakowych, a także szczegółów zmian w morfologii komórki w ramach obrazowania wysokozawartościowego. Co do skutków działania leków na komórki pobrane z krwi pacjenta, Hexascope 3.0 może dostarczyć informacji na temat 30 leków w 4 różnych stężeniach potrójnie dla każdej płytki. Urządzenie obecnie poddawane jest testom z użyciem próbek krwi uzyskanej od pacjentów cierpiących na białaczkę z Węgier i Szwecji. Wyniki zostaną przedstawione onkologom, aby zostały wykorzystane w przygotowaniu zindywidualizowanej terapii dla pacjentów. Celem projektu AISAT jest dostarczenie tej nowej technologii do innych klinik i laboratoriów do celów analitycznych oraz, co istotne dla instytutów badawczych, do odkrywania leków.

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania