European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
Zawartość zarchiwizowana w dniu 2024-06-18

Effective Environmental Strategies for the Prevention of Alcohol Abuse among Adolescents in Europe

Article Category

Article available in the following languages:

Problemy nastolatków pijących alkohol

Młodzież europejska nadużywa alkoholu. W ramach projektu UE badano zakres tego problemu, który zawsze jest poważny, i stwierdzono, że styl spożywania alkoholu zależy głównie od uwarunkowań kulturowych.

Zdrowie icon Zdrowie

Nadużywanie alkoholu przez młodzież w Europie jest niepokojące. Powiązane kwestie, jak libacje alkoholowe i wczesny wiek pijących, przekładają się na problemy zdrowotne i społeczne. W ramach finansowanego ze środków UE projektu "Effective environmental strategies for the prevention of alcohol abuse among adolescents in Europe" (AAA-PREVENT) przeanalizowano to zagadnienie. Projekt trwał od stycznia 2010 roku do marca 2013 roku. W tym czasie konsorcjum złożone z 7 partnerów badało zakres i przyczyny stosowania przez młodocianych narkotyków i alkoholu w 25 krajach europejskich. Ponadto grupa badała złożone zależności pomiędzy czynnikami ryzyka i próbowała opracować potencjalne rozwiązania. W podsumowaniu potwierdzono, że młodzież europejska w wieku 12-16 często spożywa alkohol i że jest to poważny problem w każdym z krajów. Zwykle spożywane są napoje o niskiej zawartości alkoholu, jak piwo i wino. Wśród populacji badanej około 60% respondentów miało przynajmniej niewielkie doświadczenia z tymi napojami. Ponadto około 34% stosowało mocne alkohole a prawie 10% próbowało marihuany. Procent użytkowników spożywających alkohol często lub w większych ilościach był relatywnie niski. Wprawdzie około 39% młodzieży europejskiej, z przewagą dziewcząt, to abstynenci, udział osób spożywających alkohol rośnie z wiekiem. Kraje europejskie znacząco różnią się we wzorcach spożywania alkoholu, zawierających się w trzech głównych stylach picia. W Estonii stwierdzono największe częstotliwości i ilości picia alkoholu, a w Bośni i Hercegowinie oraz Islandii te wyniki były najniższe. Rozważając przyczyny i czynniki zaradcze stwierdzono, że największe znaczenie ma poziom samokontroli. Ta cecha ma silny związek z otoczeniem w szkole, sąsiedztwie i rodzinie. Sytuacja rodzinna może zwiększyć ryzyko nadużywania alkoholu lub ochronić przed nim. Skłonność do zachowań niezgodnych z prawem w grupie rówieśniczej jest często czynnikiem prognostycznym nadużywania alkoholu. W projekcie ustalono, że ryzyko i czynniki zaradcze są takie same we wszystkich krajach europejskich. Bardzo istotne są jednak uwarunkowania kulturowe a zachowanie młodzieży odzwierciedla lokalne obyczaje. W otoczeniu o wysokim poziomie akceptacji dla dużej konsumpcji alkoholu ryzykowne zachowania młodzieży są częstsze. W związku z tym nie ma możliwości stworzenia uniwersalnej, europejskiej strategii zaradczej. W projekcie AAA-PREVENT udokumentowano i zawarto w raporcie końcowym problemy europejskich nastolatków, spożywających alkohol, wynikające z czynników kulturowych i innych. Jest on dostępny na stronie internetowej projektu. Prace projektu stanowią ważny krok w stronę utworzenia odpowiednich dla poszczególnych kultur w obrębie zróżnicowanej Europy rozwiązań.

Słowa kluczowe

Spożycie alkoholu przez nastolatków, młodzież, nadużywanie alkoholu, uwarunkowania kulturowe, zdrowie, strategie środowiskowe, prewencja, młodociani, czynnik ryzyka

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania