Skip to main content
Przejdź do strony domowej Komisji Europejskiej (odnośnik otworzy się w nowym oknie)
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
Zawartość zarchiwizowana w dniu 2024-06-18
Multifactorial evidence based approach using behavioural models in understanding and promoting fun, healthy food, play and policy for the prevention of obesity in early childhood: ToyBox

Article Category

Article available in the following languages:

Akcja przeciwdziałająca otyłości u dzieci

Współpraca między ogółem społeczeństwa a służbą zdrowia umożliwiła interwencje wczesnoszkolne z udziałem rodziców przeciwko otyłości dziecięcej.

Wzrastający odsetek otyłych dzieci na całym świecie wymaga pilnej uwagi. Trzeba stosować środki zaradcze i opracować skuteczną politykę działania na wczesnym etapie rozwoju, zważywszy na potencjalne poważne konsekwencje otyłości dla zdrowia fizycznego i psychicznego. Wczesne wypracowanie zdrowych nawyków żywieniowych zwiększa szanse na zachowanie zdrowia w dorosłości. W ramach finansowanego przez UE projektu TOYBOX(odnośnik otworzy się w nowym oknie) zidentyfikowano najważniejsze przyczyny wczesnej otyłości dziecięcej. Partnerzy projektu sporządzili i ocenili modele behawioralne i strategie edukacyjne, które mogą zapobiec otyłości u małych dzieci. Jest to możliwe dzięki badaniom prowadzonym na poziomie lokalnym i poprzez wprowadzenie programów z udziałem szkoły i rodziny, promujących zdrowe odżywianie i aktywną zabawę w warunkach przedszkolnych. Uczestnicy projektu starali się pogłębić wiedzę na temat zachowań, które warunkują wystąpienie wczesnej otyłości dziecięcej. Aby dostarczyć wiedzy pomocnej przy tworzeniu materiałów interwencyjnych, przeprowadzono badania systematyczne i przeglądowe, analizy wtórne, badania grup fokusowych i oceny społeczne. Te działania dostarczyły wskazówek dotyczących oceniania przyjętego postępowania, jego wpływu, wyników i opłacalności. Partnerzy przygotowali zestaw raportów z wstępnych badań i ich wyników. Dostarczają one informacji o zachowaniach nastawionych na utrzymywanie równowagi energetycznej u małych dzieci, związanych z wczesnodziecięcą nadwagą i otyłością, grupach wysokiego ryzyka w kontekście tych zachowań oraz ocen najważniejszych z tych zachowań w poszczególnych krajach. Ponadto w projekcie TOYBOX oceniano zależne od kontekstu czynniki, które mogą utrudniać wdrażanie interwencji w przedszkolach oraz przeanalizowano przepisy, politykę i prawodawstwo na poziomie lokalnym, regionalnym i krajowym w krajach europejskich objętych projektem. Przeprowadzono przegląd niedawnych i bieżących czynności promujących działania prozdrowotne w przedszkolach europejskich i zidentyfikowano zależne od kontekstu czynniki wpływające na ich skuteczność. Wszechstronne działania projektu mające na celu stworzenie skutecznych interwencji i promowanie zdrowia wśród najmłodszych mogą zmniejszyć odsetek otyłych dzieci i zapobiec negatywnym skutkom otyłości, szczególnie dotkliwym z racji wydłużającej się oczekiwanej długości życia.

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania