Skip to main content
European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
Zawartość zarchiwizowana w dniu 2024-06-18

Development of Nanotechnology-based High-performance Opaque & Transparent Insulation Systems for Energy-efficient Buildings

Article Category

Article available in the following languages:

Nowe, ulepszone panele izolacyjne

Produkty izolacyjne oparte na nanotechnologii są z powodzeniem stosowane w branży transportowej i chłodniczej. W ramach unijnej inicjatywy badano możliwości ich wykorzystania w sektorze budowlanym, odpowiadającym za ponad 40% całkowitego zużycia energii.

Technologie przemysłowe icon Technologie przemysłowe

Próżniowe panele izolacyjne (VIP) to szczególnie dobre rozwiązanie, gdyż są one nie tylko trzy do czterech razy bardziej energooszczędne, ale i cieńsze i lżejsze niż konwencjonalne odpowiedniki dostępne na rynku. Panele VIP są zatem bardziej zasobooszczędne niż standardowe systemy izolacyjne. Nadają się ponadto do stosowania zarówno w nowych, jak i modernizowanych budynkach, w których szczególnie ważna jest ilość dostępnego miejsca i prostota konstrukcji. W budownictwie kluczem do sukcesu jest solidność (wytrzymałość i trwałość) i niskie koszty. W ramach projektu NANOINSULATE (Development of nanotechnology-based high-performance opaque & transparent insulation systems for energy-efficient buildings) opracowano innowacyjne materiały rdzeniowe i zewnętrzne folie do paneli izolacyjnych. Panele te są nawet czterokrotnie bardziej energooszczędne niż systemy dostępne aktualnie na rynku. Partnerzy projektu opracowali nowe nanostrukturalne przezroczyste kompozyty aerożeli krzemionkowych i polimerów, cechujące się niezwykle niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła. W efekcie powstał produkt o doskonałych właściwościach mechanicznych, przewyższających parametry konwencjonalnych paneli z aerożelem krzemionkowym. Nowe nanostrukturalne, mechanicznie stabilne materiały rdzeniowe z organicznych nanoporowatych pianek wyprodukowano przy pomocy laboratoryjnych procesów, uzyskując bardzo niskie współczynniki przenikania ciepła. Badacze stworzyli także nowe folie izolacyjne odznaczające się zdecydowanie mniejszym współczynnikiem przenikania gazów niż konwencjonalne izolatory. Efektem jest wydłużony okres eksploatacji, a tym samym możliwość zastosowania ich w budownictwie. Produkty opracowane w ramach projektu NANOINSULATE są innowacyjne i spełniają wymagania ekonomiczne wyznaczone przez UE oraz sektor budowlany. Projekt przyczynił się również do zwiększenia wykorzystania wysoce funkcjonalnych materiałów w sektorze dzięki zrównoważonej pilotażowej produkcji rozwiązań nanotechnologicznych. Rezultaty omawianych prac pomogą w poprawie konkurencyjności unijnego sektora budowlanego, a jednocześnie w znaczącym obniżeniu zużycia energii i emisji gazów cieplarnianych związanych z budową i modernizacją budynków, wnosząc wkład w działania na rzecz ochrony środowiska.

Słowa kluczowe

Panele izolacyjne, nanotechnologia, budynek, budowa, systemy izolacyjne, aerożele

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania