European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

The future of research on aquaculture in the Mediteranean Region

Article Category

Article available in the following languages:

Kierowanie badaniami nad akwakulturą w regionie śródziemnomorskim

W ramach finansowanego ze środków UE projektu AQUAMED utworzono platformę dla wielu interesariuszy, której zadaniem jest kierowanie pracami badawczo-rozwojowymi nad akwakulturą w regionie Morza Śródziemnego, aby pomóc w zaspokojeniu potrzeb sektora. Platforma jest gotowa do pracy pod patronatem Komitetu ds. Rybołówstwa i Akwakultury Generalnej Komisji Rybołówstwa Morza Śródziemnego (GFCM).

Zmiana klimatu i środowisko icon Zmiana klimatu i środowisko

Akwakultura oferuje regionowi Morza Śródziemnego duży potencjał w zakresie "błękitnego wzrostu" w postaci nowych miejsc pracy oraz zdrowych produktów dla Europejczyków. Branża boryka się jednak z poważnymi problemami, dotyczącymi między innymi odpowiednich systemów produkcji, odpowiedniej ilości miejsca, zdrowia zwierząt i intensywnej konkurencji, i aby mogła się rozwijać w sposób zrównoważony, potrzebne jest stawienie czoła wszystkim tych wyzwaniom. Projekt AQUAMED jest finansowana przez Komisję Europejską inicjatywa, której zadaniem było wspieranie tworzenia kompleksowej strategii badań w dziedzinie zrównoważonej akwakultury w basenie Morza Śródziemnego. Celem projektu było umocnienie współpracy między najważniejszymi instytutami badawczymi i interesariuszami w całym regionie Morza Śródziemnego. Ponadto promowano innowacje i pracowano nad najważniejszymi problemami dotyczącymi budowy zrównoważonego sektora akwakultury. Założenia te zrealizowano dzięki współpracy interesariuszy sektora akwakultury z regionu Morza Śródziemnego w ramach platformy (MSHP), która pomagała w zidentyfikowaniu i określeniu priorytetu potrzeb badawczych w zakresie zrównoważonej akwakultury w regionie. Zaangażowanie interesariuszy w prace nad strategicznym planem badań i innowacji miało na celu zadbanie o to, aby w przyszłości finansowanie było strategiczne, skoordynowane i ukierunkowane na najpoważniejsze problemy dotykające sektora wytwórczego, przy jednoczesnym poszanowaniu zasad zrównoważonego rozwoju. Aby pomóc interesariuszom w stworzeniu planu, przeprowadzono szereg działań, takich jak badania ankietowe wśród najważniejszych interesariuszy w poszczególnych krajach, przygotowanie bazy danych całej infrastruktury i wszystkich projektów badawczych, stworzenie baz danych interesariuszy oraz przeanalizowanie systemów politycznych i zarządczych. Rezultaty wszystkich projektów są dostępne na stronie internetowej inicjatywy. Projekt AQUAMED przyniósł szereg znaczących osiągnięć, które opisano w tym dokumencie. Podjęto już decyzją o dalszej realizacji koncepcji MSHP pod auspicjami komisji FAO GFCM, co oznaczać będzie kontynuację dzieła rozpoczętego w ramach projektu AQUAMED. AQUAMED jest bardzo owocną inicjatywą. Dzięki niej powstały wytyczne dla sektora akwakultury w regionie Morza Śródziemnego oraz struktury, które zostały zaadoptowane przez inne regiony.

Słowa kluczowe

Śródziemnomorska akwakultura, platforma dla wielu interesariuszy, prace badawczo-rozwojowe, strategiczny plan badań, zrównoważony rozwój, błękitny wzrost, współpraca międzynarodowa

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania