European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
Zawartość zarchiwizowana w dniu 2024-05-27

Earth Observation for Monitoring and Observing Environmental and Societal Impacts of Mineral Resources Exploration and Exploitation

Article Category

Article available in the following languages:

Rzut oka na prace wydobywcze

Naukowcy UE pracują nad wykorzystaniem usług Obserwacji Ziemi (OZ) do monitorowania skutków prac wydobywczych. Aby podejmować właściwe działania, musimy się dowiedzieć, w jaki sposób aktywność wydobywcza wpływa na nasze środowisko.

Zmiana klimatu i środowisko icon Zmiana klimatu i środowisko

W ciągu ostatnich lat coraz większy procent zużywanych w UE surowców i minerałów pochodzi z importu. Oznacza to, że wpływ na środowisko, wynikający ze zużycia surowców w UE widoczny jest już nie w Europie, ale w innych częściach świata. Z tej przyczyny zrozumienie i monitorowanie procesów powstawania zanieczyszczeń w regionach wydobywczych jest zagadnieniem na skalę globalną. Metody OZ mają umożliwić monitorowanie i obserwację wpływu wydobycia na środowisko oraz społeczeństwo. Wykorzystywane są w tym celu satelity w przestrzeni kosmicznej, czujniki umieszczone na powierzchni ziemi, na morzu oraz w powietrzu. W ramach finansowanego z budżetu UE projektu EO-Miners metodologia i narzędzia oparte na OZ zostaną wykorzystane do monitorowania odkrywania i wydobywania surowców mineralnych. Zespół projektu przeprowadził obszerną analizę polityk zainteresowanych stron pod kątem skutków działalności związanej z wydobyciem i pozyskiwaniem związków mineralnych. Przeprowadzono wywiady i spotkania z udziałem miejscowych zainteresowanych stron w kopalniach położonych w Czechach, Kirgistanie i Afryce Południowej. Dodatkowo w badanych rejonach wydobywczych zebrano pokaźną ilość danych i innych informacji pochodzących z OZ. Na podstawie analizy sposobów działania, podczas prac projektu EO-Miners sporządzono listę ponad 50 istotnych wskaźników. Posłużą one do oceny środowiskowych, socjoekonomicznych i społecznych skutków działań przemysłu zajmującego się wydobywaniem złóż mineralnych na każdym jego etapie – od eksploracji, przez wydobycie, aż do jego zakończenia. Wyniki badań prowadzonych w ramach projektu EO-Miners położyły podwaliny pod środowiskowy monitoring miejsc testowych. Na podstawie dalszych wyników badań projektu możliwe będzie prowadzenie rozmów trójstronnych pomiędzy trzema głównymi zainteresowanymi grupami. Owe rozmowy trójstronne będą pomocne przy próbie pogodzenia odmiennych interesów i osiągnięcia wspólnego porozumienia w kwestii działań, jakie trzeba podjąć w związku ze środowiskowymi i społecznymi skutkami działalności wydobywczej.

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania