European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
Zawartość zarchiwizowana w dniu 2024-06-18

On the reduction of health effects from combined exposure to indoor air pollutants in modern offices

Article Category

Article available in the following languages:

Zanieczyszczenia w pomieszczeniach biurowych

Zanieczyszczenie powietrza w przestrzeni biurowej jest poważnym problemem. W ramach finansowanego ze środków UE projektu opracowano schemat oceny poziomu zanieczyszczenia i wspierania polityki wobec tego problemu.

Zdrowie icon Zdrowie

Zdefiniowano dwa cele szczegółowe projektu OFFICAIR. Pierwszym było utworzenie systemu pozyskiwania nowej wiedzy poprzez bazy danych, monitorowanie i narzędzia do modelowania. Chodziło o opracowanie zintegrowanego podejścia do oceny zagrożenia dla zdrowia, jakie stanowi zanieczyszczenie powietrza w pomieszczeniach. Drugim było wspieranie bieżącej polityki UE, w tym strategii tematycznej dotyczącej zanieczyszczenia powietrza, strategii ochrony środowiska i zdrowia i planu działania UE na rzecz środowiska i zdrowia (EHAP). Wyróżnikiem tego projektu jest przeprowadzenie w jego ramach pierwszego, pełnego badania przeglądowego charakterystyki budynków. Zespół przeprowadził ogólne badania 167 budynków, szczegółowe badania 37 budynków i badania interwencyjne 9 budynków w 8 krajach UE. Podczas badania interwencyjnego pojawiły się pytania dotyczące znaczenia starannego planowania działań oczyszczających i doboru środków czystości o niskich parametrach emisji. Zespół opracował też nowe metody pobierania próbek i techniki analityczne do identyfikacji pierwszo- i drugorzędowych zanieczyszczeń. Pozyskano nowe dane na temat emisji ośmiu środków czystości stosowanych w biurach. Aby przechowywać te informacje, ustanowiono bazę danych projektu OFFICAIR obejmującą najważniejsze zanieczyszczenia współczesnych budynków biurowych. Dzięki celowanym badaniom laboratoryjnym in vitro i in vivo zespół pozyskał nowe informacje na temat możliwych toksycznych skutków narażenia na pojedyncze związki i ich mieszaniny. Badania wykazały, że środki czystości z zawartością terpenów mogą przyczyniać się do powstawania stanów zapalnych płuc. Przeprowadzona wśród 7440 pracowników ankieta dotycząca wpływu środowiska w pomieszczeniach na ogólny stan zdrowia stanowiła uzupełnienie badań laboratoryjnych. Najczęściej zgłaszanymi w ankiecie objawami była suchość skóry i oczu, a ankietowani najczęściej skarżyli się na "zbyt suche powietrze", "uporczywy hałas z budynku" oraz "zbyt nieruchome powietrze". Wyniki projektu OFFICAIR będą mogły nakierować politykę UE w stronę lepszej ochrony pracowników biurowych poprzez wyjaśnienie mechanizmu wywierania przez warunki środowiskowe wpływu na zdrowie. Te informacje pomogą opracować oparte na wiedzy praktyki i wskaźniki oceny narażenia, które przyczynią się do lepszego projektowania i tworzenia pomieszczeń biurowych. Poprawa środowiska biurowego będzie mieć też pozytywne skutki ekonomiczne. Pracownicy będą zdrowsi, rzadziej będą potrzebować zwolnień lekarskich, a ich wydajność wzrośnie.

Słowa kluczowe

Zanieczyszczenia w pomieszczeniach, przestrzeń biurowa, zanieczyszczenie powietrza, monitorowanie, narzędzia do modelowania, zagrożenie dla zdrowia, środki czystości, reakcje ozon – terpen, środowisko w pomieszczeniach, pracownik biurowy, poziom narażenia

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania