European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
Zawartość zarchiwizowana w dniu 2024-05-27

Climate change, Environmental contaminants and Reproductive health

Article Category

Article available in the following languages:

Zmiany klimatu a zdrowie reprodukcyjne

Naukowcy z UE zbadali potencjalny wpływ globalnych zmian klimatu i substancji zanieczyszczających środowisko na zdrowie reprodukcyjne. W celu lepszej oceny powiązanych ryzyk zespół bazował na istniejących danych oraz wygenerował nowy ich zestaw.

Zmiana klimatu i środowisko icon Zmiana klimatu i środowisko

Zespół projektu CLEAR (Climate change, environmental contaminants and reproductive health) dokonał oceny potencjalnego wpływu globalnych zmian klimatu na dystrybucję substancji zanieczyszczających do skupisk ludzkich. Wyniki wykorzystano do oceny konsekwencji różnych scenariuszy ekspozycji dla ludzkiego zdrowia reprodukcyjnego. W badaniach skupiono się na populacjach Arktyki i Europy zamieszkujących odpowiednio Grenlandię oraz Polskę i Ukrainę. Partnerzy projektu rozpoznali i opisali mechanizmy, na drodze których zmiany klimatu mogą zwiększać ekspozycję człowieka na substancje zanieczyszczające. Ustalono, że szlaki, którymi potencjalnie proces ten może się odbywać to zmiany wykorzystania substancji chemicznych i emisji, dostawy do ekosystemu Arktyki oraz procesy przetwarzania w ramach środowiska fizycznego Arktyki i ludzkiego łańcucha pokarmowego. Aby powiększyć obecny zasób wiedzy na temat ekspozycji człowieka na substancje zanieczyszczające, naukowcy zbadali ponad 3500 próbek osocza pochodzących z biobanku. Wyniki wykazały względnie niewielki wpływ zmian klimatycznych w środowisku fizycznym na wielkość stężenia istotnie zależną od ekspozycji w arktycznej wodzie morskiej wszystkich rodzajów trwałych zanieczyszczeń organicznych. Jednak daleko bardziej poważny wpływ odnotowano dla ekspozycji w oparciu o zmiany struktury ludzkiego łańcucha pokarmowego. To alarmująca sytuacja, biorąc pod uwagę fakt, że wiele społeczności arktycznych przestawia się z tradycyjnych produktów żywnościowych na żywność importowaną. Projekt CLEAR dokonał oceny ilościowej ryzyk zdrowotnych wśród populacji zamieszkujących Arktykę oraz wybrane obszary Europy związanych z rozprzestrzeniania się substancji zanieczyszczających na skutek zmian klimatu. W badaniach naukowcy skorzystali z największej istniejącej kohorty matka-ojciec-dziecko, w skład której weszły populacje zamieszkujące zarówno Arktykę, jak i Europę, u której występowała ekspozycja w stopniu przeciętnym lub wysokim. Projekt dostarczył więc kompleksowych i zupełnie nowych danych na temat profili ekspozycji dla kilku związków budzących szczególny niepokój ze względu na możliwy wpływ na reprodukcję. W badaniu wykorzystano nie tylko istniejące dane, ale opracowano również nowe dane, które posłużą do oceny ryzyka substancji zanieczyszczających środowisko oraz do opracowania przyszłych scenariuszy związanych ze zmianą klimatu.

Słowa kluczowe

Zmiana klimatu, zdrowie reprodukcyjne, substancje zanieczyszczające środowisko, trwałe zanieczyszczenia organiczne, profile ekspozycji

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania