European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Design of optimised systems for monitoring of radiation and radioactivity in case of a nuclear or radiological emergency in Europe

Article Category

Article available in the following languages:

Optymalizacja europejskiego systemu monitorowania promieniowania

Finansowani ze środków UE naukowcy optymalizują sposoby wykrywania atmosferycznych wycieków radioaktywnych. Umożliwi to szybsze i bardziej skuteczne działanie w istotnych sytuacjach awaryjnych.

Technologie przemysłowe icon Technologie przemysłowe

Energia jądrowa odzyskuje pozycję jako czysta i odnawialna alternatywa dla spalania paliw kopalnych. Podczas gdy społeczność naukowa zbliża się do opracowania systemów reaktorowych IV generacji o wysokim stopniu bezpieczeństwa i wydajności, wiele z obecnych systemów monitorowania zainstalowanych po awarii w Czernobylu wymaga udoskonalenia lub wymiany. Naukowcy powołali finansowany przez UE projekt DETECT, aby opracować stosowną metodologię optymalizacji budowy systemów monitorowania środowiska, co umożliwi szybkie i skuteczne podejmowanie decyzji w przypadku nuklearnej sytuacji kryzysowej. System projektu DETECT koncentruje się na monitorowaniu wycieków promieniotwórczych za pomocą równań matematycznych opisujących szczególną charakterystykę uwalniania konkretnych rodzin reaktorów jądrowych. Pierwsza faza projektu została poświęcona zdefiniowaniu pojęć źródłowych na podstawie danych od użytkowników końcowych. Pojęcia źródłowe wprowadzono następnie do matematycznego modelu dyspersji atmosferycznej, aby zasymulować potencjalne skutki przy użyciu europejskich danych pogodowych o dużej rozdzielczości z jednego roku. Dane zostaną następnie wykorzystane w celu opracowania internetowego narzędzia do planowania, aby zoptymalizować położenie stacji monitorowania w UE, a także zdecydować o ich udoskonaleniu lub wdrożeniu w nich nowych technologii. Oprócz zwiększenia bezpieczeństwa i zabezpieczenia obywateli, zoptymalizowane planowanie stacji monitorujących zapewni lepsze wykorzystanie zasobów i obniżenie kosztów utrzymania. Konsorcjum jest obecnie na etapie specyfikacji istotnych warunków zamówienia związanych z przekazaniem Komisji Europejskiej narzędzia optymalizacyjnego DETECT, które w niedalekiej przyszłości zostanie udostępnione właściwym władzom krajów członkowskich przez centrum JRC-Ispra.

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania