European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Good Practices in Innovation Support Measures for SMEs: facilitating transition from the traditional to the knowledge economy

Article Category

Article available in the following languages:

Wspieranie innowacyjności w tradycyjnych firmach

Nowe zalecenia pomagają stymulować innowacyjność w tradycyjnych sektorach przemysłu i pomagać im w przechodzeniu na gospodarkę opartą na wiedzy.

Technologie przemysłowe icon Technologie przemysłowe

Innowacyjność w Europie dynamicznie się rozwija, ale liczne małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) mają trudności w odnalezieniu się w nowej gospodarce. Celem finansowanego przez UE projektu GPRIX było przezwyciężenie tego wyzwania. Partnerzy projektu badali wspieranie innowacji w MŚP działających w tradycyjnych branżach (np. motoryzacyjnej, skórzanej, spożywczej, metalurgicznej), aby określić konkretne środki, które mogłyby pomóc lokalnym społecznościom gospodarczym rozwijać się. Przeanalizowano efektywność instrumentów proinnowacyjnych w siedmiu europejskich regionach w Niemczech, Hiszpanii, Francji, Włoszech, Holandii, Portugalii i Zjednoczonym Królestwie. Po przeprowadzeniu szczegółowych analiz ilościowych i jakościowych zespół projektu zidentyfikował różnice i podobieństwa między regionami, opisując skuteczność programów wspierania badań i innowacji w Europie. Po zakończeniu tych prac przygotowano zalecenia pomagające decydentom i twórcom programów w udoskonalaniu środków wspierających innowacyjność w przemyśle tradycyjnym. Uczestnicy projektu wezwali zainteresowane strony do wspierania innowacji nie tylko w oparciu o działania badawczo-rozwojowe dotyczące technologii, ale także o aspekty nietechnologiczne zgodnie z wymaganiami sektorów tradycyjnych. Inne zalecenia podkreślają potrzebę zapewnienia stabilności instytucjonalnej w zakresie programów wspierających oraz prowadzenia programów promujący eksport. Warto także wspomnieć o zaleceniu dotyczącym rozszerzenia wsparcia dla innowacyjności na grupy przedsiębiorstw, ponieważ wiele firm produkcyjnych jest zrzeszonych w takich organizacjach. Autorzy zaleceń przestrzegają także przed stosowaniem metody polegającej na wybieraniu najlepszych MŚP i oferowania im programów wspólnego wsparcia, gdyż podejście to okazuje się nieskuteczne, jeśli chodzi o ogólne wyniki innowacyjności. Zamiast tego wezwano zainteresowane strony do oceny wszystkich najważniejszych programów wspierania innowacji w oparciu o najlepsze praktyki oraz o zreformowanie procesu wyboru tych programów. Jeżeli te zalecenia i wytyczne wejdą w życie, powinny przyczynić się znaczącego usprawnienia wspierania innowacji. To z kolei oznaczać będzie pozytywne przemiany w MŚP sektorów tradycyjnych, szczególnie tych najbardziej potrzebujących. Tradycyjne sektory powinny stać się bardziej konkurencyjne i być wsparciem dla gospodarki europejskiej, zajmując jednocześnie właściwe im miejsce w szybko rozwijającej się gospodarce opartej na wiedzy.

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania