Skip to main content
European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
Zawartość zarchiwizowana w dniu 2024-06-18

Fuel cell field test demonstration of economic and environmental viability for portable generators, backup and UPS power system applications

Article Category

Article available in the following languages:

Ogniwa paliwowe zasilają sieci energetyczne

Niepraktyczne akumulatory i agregaty wysokoprężne to najpopularniejsze awaryjne źródła zasilania. Naukowcy z UE dowiedli, że systemy zasilane ogniwami paliwowymi są lepszym rozwiązaniem awaryjnym na wypadek przerw w dostawie energii z sieci.

Energia icon Energia

Awaryjne źródło zasilania może być wykorzystywane tylko kilka razy do roku, jednak gdy jest już rzeczywiście potrzebne, musi działać bez zarzutu. Rozwój technologii wodorowych ogniw paliwowych umożliwił opracowanie atrakcyjnego rozwiązania, które jest przyjazne środowisku. Działanie ogniw paliwowych z membraną do wymiany protonów opiera się na reakcji chemicznej. Niewielka liczba ruchomych części pozwala zminimalizować ewentualność zużycia się i awarii elementów. Pracują one tak długo, jak dostępne jest paliwo wodorowe, i mogą pozostawać autonomiczne przez dłuży czas niż akumulatory czy agregaty wysokoprężne. W ramach finansowanego ze środków UE projektu FITUP (Fuel cell field test demonstration of economic and environmental viability for portable generators, backup and UPS power system applications) w różnych lokalizacjach w Europie zainstalowano 19 systemów ogniw paliwowych jako zapasowe źródła zasilania. Wybrano użytkowników końcowych z branży telekomunikacyjnej oraz czterech ośrodków badawczych. Wykorzystali oni oparte na ogniwach paliwowych systemy zasilania awaryjnego (UPS) dla poziomów poboru mocy od 1 do 10 kilowatów (kW). Głównym celem projektu FITUP było zademonstrowanie wyższej wydajności opartych na ogniwach paliwowych systemów UPS w porównaniu z agregatami wysokoprężnymi i akumulatorami. Aby tego dokonać, zespół przeprowadził symulacje comiesięcznych przerw w zasilaniu, zgodnie z rygorystycznymi protokołem testowym i dokonał stałej oceny gromadzonych pomiarów. Wszystkie testy przeprowadzone w projekcie FITUP objęły w sumie 10 397 cykli. Średnia niezawodność testowanych systemów wyniosła 99,4%, tj. więcej, niż pierwotnie zakładano. Łączna produkcja energii podczas testów przekroczyła 18,7 megawatogodzin, przy średniej mocy 2,85 kW dla testowanych systemów. Analiza cyklu użycia wskazała na obszary, w których ogniwa paliwowe mają przewagę nad akumulatorami i agregatami. Oprócz dokładnej oceny wydajności systemów w warunkach rzeczywistych projekt FITUP pomógł w stworzeniu standardów certyfikacyjnych dla państw członkowskich i stowarzyszonych z UE. Inicjatywa FITUP powinna przyczynić się do dopuszczenia opartych na ogniwach paliwowych UPS do obrotu rynkowego, tym samym przyspieszając ich komercjalizację w Europie i na świecie.

Słowa kluczowe

Ogniwa paliwowe, agregat wysokoprężny, sieć energetyczna, zasilacze awaryjne, standardy certyfikacyjne

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania