European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Distributed Energy Resources Research Infrastructure

Article Category

Article available in the following languages:

Infrastruktury badawcze w dziedzinie inteligentnych sieci energetycznych

Rozproszone źródła energii (DER) mają odegrać ważną rolę w sieciach energetycznych przyszłości, zapewniając stabilne dostawy energii w sposób zrównoważony. Ważne infrastruktury badawcze z UE połączyły siły, aby doprowadzić do szybszej i bardziej skutecznej realizacji tego celu.

Energia icon Energia

DER (obejmujące systemy wytwarzania, przesyłania i magazynowania energii) są elementami sieci, które mogą dostarczać, pojedynczo lub zbiorczo, usługi (tzw. "peak shaving"), które umożliwiają bardziej bezpieczne dostarczanie energii, zaspokajające aktualne zapotrzebowanie. Ich wykorzystanie przyniesie istotne korzyści systemom energetycznym, odbiorcom, dostawcom, gospodarce UE oraz środowisku. Wprowadzenie inteligentnych sieci energetycznych wymaga jednak szeroko zakrojonych badań, które pozwoliłyby zidentyfikować i rozwiązać różne trudności. Aby to ułatwić, w ramach finansowanego przez UE projektu "Distributed Energy Resources research infrastructure" (DERRI) wszystkim zainteresowanym badaczom z Europy zaoferowano swobodny dostęp do laboratoriów w obrębie sieci. W skład konsorcjum weszło 16 laboratoriów z 12 krajów Europy, wnosząc w jego prace specjalistyczną wiedzę z uzupełniających się dziedzin. Głównym przedmiotem prac były systemy oraz aspekty architektoniczne dotyczące sieci inteligentnej zawierającej DER, a w tym celu wykorzystano wspólne badania, networking i międzynarodowe udostępnianie laboratoriów. Biorąc pod uwagę wysoki poziom, jaki reprezentują wszyscy partnerzy, nie może dziwić, że wspólne badania przyniosły ważne rezultaty. Laboratoria partnerów połączono w wirtualną infrastrukturę badawczą, co ułatwiło do nich dostęp i przyczyniło się do podniesienia potencjału technicznego każdego z nich, a także całej infrastruktury. Opracowano także nowe metodologie umożliwiające laboratoryjne testowanie ważnych komponentów oraz sprawdzanie skutków włączenia DER do sieci w czasie rzeczywistym, a tym samym pozwalające na zminimalizowanie nakładów czasowych i finansowych potrzebnych do prowadzenia testów na prawdziwych systemach energetycznych. Działania networkingowe pozwoliły zaangażować naukowców w prace na rzecz standaryzacji metod zwiększających niezawodność i identyfikowalność. Warto także wspomnieć o stworzeniu wspólnych standardów wzorcowych, do czego wykorzystano protokoły testów typu "każdy z każdym", umożliwiające porównywanie najlepszych praktyk. Z dostępu do laboratoriów skorzystali uczestnicy ponad 60 projektów i około 100 użytkowników indywidualnych, pracując na nich łącznie ponad 750 dni. Informacje o wynikach tych prac szeroko rozpowszechniano w czasopismach naukowych, na konferencjach i podczas warsztatów. Projekt DERRI wniósł ogromny wkład w działania UE na rzecz stworzenia inteligentnych sieci energetycznych wykorzystujących DER. Położenie podwalin pod standaryzację testów, wykorzystanie uzupełniających się infrastruktur oraz prowadzenie wspólnych badań oznacza, że UE pozostanie wśród liderów rewolucji energetycznej.

Słowa kluczowe

Sieć inteligentna, rozproszone źródła energii, dostawa energii, infrastruktura badawcza, wirtualne laboratorium, standaryzacja badań, metody i procedury badawcze

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania