Skip to main content
European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
CORDIS Web 30th anniversary CORDIS Web 30th anniversary
Zawartość zarchiwizowana w dniu 2024-05-30

Fixed Dose Combination drugs for Secondary Cardiovascular Prevention

Article Category

Article available in the following languages:

Uniwersalna pigułka na serce 

Pacjenci z chorobami serca są w grupie wysokiego ryzyka wtórnych powikłań ze strony układu krążenia. Leczenie przeważnie obejmuje złożony zestaw leków, co zwiększa koszty, ryzyko wystawienia błędnej recepty lub nieprzestrzegania zaleceń lekarskich przez pacjenta.

Zdrowie icon Zdrowie

Lekarze uważają, że leczenie skojarzone pojedynczą pigułką w stałej dawce nie tylko zmniejszyłoby koszty, ale też ułatwiło im dostosowanie dawki i kontrolowanie przebiegu leczenia, a pacjentom — stosowanie się do ich zaleceń. Tę hipotezę przetestowano pod egidą finansowanego przez UE projektu FOCUS (Fixed dose combination drugs for secondary cardiovascular prevention). Naukowcy opracowali i przetestowali złożony lek w postaci pigułki zawierającej ramipryl, symwastatynę i kwas acetylosalicylowy, aby móc taniej leczyć choroby serca. Uczeni przeprowadzili dwufazowe badanie na pacjentach po zawale mięśnia sercowego: rozpoczynało się ono od badania obserwacyjnego, po czym następowało badanie kliniczne. Oceniano w nim bezpieczeństwo i skuteczność leku złożonego w porównaniu z różnymi kombinacjami pojedynczych leków w wielu ośrodkach w Europie i Ameryce Południowej. Wyniki badania ujawniły, że młodszy wiek, depresja i stosowanie licznych leków są czynnikami ograniczającymi przestrzeganie zaleceń lekarskich, natomiast finansowanie leczenia z ubezpieczenia i wsparcie społeczne miały przeciwny wpływ. Głównym wnioskiem było potwierdzenie, że lek złożony w pojedynczej pigułce umożliwia pacjentom lepsze przestrzeganie zaleceń lekarskich w porównaniu ze skomplikowanymi planami leczenia. Pigułki z lekiem złożonym mogą więc okazać się bardziej skuteczne w zapobieganiu wtórnym powikłaniom sercowo-naczyniowym niż zoptymalizowane schematy wielolekowe. Wyniki projektu zaprezentowano Europejskiemu Towarzystwu Kardiologicznemu (ESC) i opublikowano w Journal of the American College of Cardiology. Opublikowano też rekomendacje projektu FOCUS dotyczące stosowania leków złożonych w jednej pigułce w celu poprawy przestrzegania przez pacjentów zaleceń medycznych i zwiększenia dostępu do profilaktyki chorób układu krążenia. Uczestniczące w projekcie FOCUS przedsiębiorstwo przemysłowe ma za zadanie wprowadzić na rynek lek złożony w pojedynczej pigułce w przystępnej cenie. Szybkie wdrożenie profilaktyki wtórnych powikłań sercowo-naczyniowych poprzez stosowanie pojedynczej pigułki oraz większy dostęp do leczenia w krajach rozwiniętych i rozwijających się może ocalić życie milionom ludzi. Ponadto powszechne stosowanie takiego schematu leczenia znacząco ograniczy wydatki pacjentów i krajowych systemów służby zdrowia. Wyniki projektu wskazują też, że pojedyncza pigułka stanowiąca lek złożony może znaleźć zastosowanie również leczeniu innych chorób przewlekłych, takich jak cukrzyca. Ma to ważne implikacje społeczno-ekonomiczne.

Słowa kluczowe

Choroby sercowo-naczyniowe, przestrzeganie zaleceń lekarskich przez pacjenta, leczenie skojarzone w stałej dawce, leki złożone, zawał mięśnia sercowego

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania