European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
Zawartość zarchiwizowana w dniu 2024-06-18

Building Sustainable Research capacity for Health and its Social Determinants in Low- and Middle-Income Countries

Article Category

Article available in the following languages:

Wspieranie badań medycznych w biedniejszych krajach

Powstał międzynarodowy wspólny projekt, którego celem jest opracowanie rozwijającego potencjał badawczy podejścia do badań nad czynnikami społecznymi wpływających na zdrowie (SDH). Prace dotyczą takich zagadnień, jak nierówności w dostępie do opieki zdrowotnej, różnice dotyczące stanu zdrowia oraz objęcie opieką zdrowotną różnych grup ludności.

Zdrowie icon Zdrowie

Koncentrując się na Afryce i Ameryce Łacińskiej, projekt SDH-NET (Building sustainable research capacity for health and its social determinants in low- and middle-income countries) rozwija, łączy i umacnia potencjał badawczy w zakresie SDH. W skład konsorcjum projektu weszło 11 członków z Brazylii, Kolumbii i Meksyku w Ameryce Łacińskiej; Kenii, RPA i Tanzanii w Afryce; oraz Niemiec, Hiszpanii, Szwajcarii i Zjednoczonego Królestwa w Europie. Partnerzy dysponują wiedzą z zakresu badań w dziedzinie zdrowia publicznego oraz aktywnie działają w sieciach lokalnych i regionalnych. Efektem jest zaangażowanie prawodawców i innych interesariuszy na poziomie krajowym i regionalnym, zgodność z krajowymi strategiami polityki zdrowotnej oraz maksymalna skuteczność prowadzonych prac. Uczeni stworzyli ramy koncepcyjne dla badań nad SDH oraz narzędzie metodologiczne, pomagające w mapowaniu aktualnego stanu badań nad SDH i potencjału badawczego, a także identyfikację luk w systemach i działaniach badawczych. Zajmowano się także finansowaniem badań, zarządzaniem nimi oraz ich wynikami. Wyniki raportów nt. mapowania na poziomie krajowym zostały zaprezentowane w ramach raportu globalnego, który był rozpowszechniany różnymi kanałami i podczas różnych wydarzeń. Macierz zależności pomiędzy zapotrzebowaniem na budowanie potencjału i działaniami, obowiązkami, grupami docelowymi oraz bardziej ogólnymi celami została wykorzystana do opracowania struktury strategicznego budowania potencjału do badań nad społecznymi uwarunkowaniami opieki zdrowotnej. Na tej podstawie opracowano kursy na temat badań nad SDH oraz metodologii badawczej oraz na temat zarządzania badaniami i informowania o ich wynikach. Opracowywane są również dwa narzędzia internetowe pomocne przy tworzeniu tych szkoleń. W Johannesburgu zorganizowano jednodniową sesję "szkolenia dla szkolących", aby sprawdzić, jak opracowane materiały szkoleniowe mogą być wykorzystywane w instytucjach partnerskich. Partnerzy z Brazylii, Kolumbii i Meksyku założyli Latynoamerykańskie Porozumienie na rzecz Równości w dziedzinie Zdrowia (ALESA), aby pobudzić współpracę między instytucjami z Ameryki Łacińskiej. Opublikowano wspólne publikacje, a prace i wyniki projektowe zaprezentowano na konferencjach krajowych i międzynarodowych. W ramach projektu udoskonalany jest system badań nad SDH oraz wspierane jest tworzenie infrastruktur badawczych, które umożliwią prowadzenie istotnych, interdyscyplinarnych badań. Projekt SDH-NET pomaga rozwijać potencjał badań w tej dziedzinie oraz nawiązywać współpracę między badaniami, polityką i praktyką.

Słowa kluczowe

Badania nad społecznymi uwarunkowaniami opieki zdrowotnej (SDH), różnice w stanie zdrowia, zakres opieki lekarskiej, Afryka, Ameryka Łacińska, budowanie potencjału

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania