European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Biomedical engineering for cancer and brain disease diagnosis and therapy development

Article Category

Article available in the following languages:

Nowe bioanalityczne metody diagnozy

Choroby nowotworowe i choroby mózgu stanowią ogromne wyzwanie dla medycyny. Niezbędny jest ciągły rozwój nowych technologii rozpoznawania i leczenia ich.

Zdrowie icon Zdrowie

Obecnie wiedza o chorobach i ich leczeniu zależy w dużej mierze od identyfikacji wywołujących je mechanizmów molekularnych i komórkowych. To z kolei wymaga innowacyjnych metod bioanalizy oraz narzędzi do identyfikacji fenotypów komórkowych i zmian molekularnych. Wiedzę tę wykorzystuje się do opracowywania nowych, skutecznych terapii. Badacze z finansowanego przez UE projektu ENGCABRA (Biomedical engineering for cancer and brain disease diagnosis and therapy development) postawili sobie za cel opracowanie nowych meto analizy komórek i tkanek: krwi, chłonki i tkanek mózgu. Koncentrowano się zwłaszcza na czerniaku, białaczce i zaburzeniach komunikacji między komórkami mózgu. Naukowcy z projektu osiągnęli liczne sukcesy, które przełożyły się na opracowanie czterech urządzeń demonstracyjnych do wykrywania nowotworów złośliwych i chorób mózgu. Urządzenia te korzystają z osiągnięć optyki, elektrofizjologii, immunohistochemii i farmakologii. Urządzenia te to "biopsjomierz", chipy do szybkiego kalorymetrycznego skanowania różnicowego komórek, matryce wieloelektrodowe o dużej gęstości i polowy tranzystor na bazie nanoprzewodów silikonowych. Opracowane urządzenia do analiz onkologicznych wykrywają nieprawidłowości w strukturze komórkowej, wskazujące na obecność pojedynczych komórek czerniaka lub ich niewielkich zbitek w próbce biopsyjnej i układzie limfatycznym. Biopsjomierz jest obiecującym narzędziem, dzięki któremu będzie można zmniejszyć procent nieprawidłowych interpretacji biopsji przy podejrzeniu czerniaka. Opracowano i przetestowano też narzędzia matrycowe do analizy komunikacji komórek w skrawkach mózgu. Umożliwiają one wizualizację komunikacji komórek mózgu w czasie rzeczywistym, co nie było wcześniej możliwe, oraz śledzenie potencjałów aksonalnych na większych odległościach i wielu miejscach. Dzięki tym eksperymentom możemy dowiedzieć się więcej o rozwoju chorób mózgu i możliwych terapiach. Podsumowując, uzyskane narzędzia przyczynią się do przyspieszenia diagnozy i zwiększenia jej wiarygodności, jak również ułatwią badania nad nowymi metodami leczenia. Wprowadzenie urządzeń na rynek powierzono już istniejącym i nowo założonym przedsiębiorstwom.

Słowa kluczowe

Bioanaliza, nowotwór złośliwy, choroby mózgu, diagnoza, białaczka, czerniak, szybkie kalorymetryczne skanowanie różnicowe, chip

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania