Skip to main content
European Commission logo print header

Analysis of the cellular origin of breast cancer

Article Category

Article available in the following languages:

Komórkowe podłoże raka sutka

Rak sutka jest jedną z głównych przyczyn śmiertelności wśród kobiet. Zrozumienie przebiegu tej choroby na poziomie komórkowym jest niezbędne dla opracowania spersonalizowanych metod leczenia.

Zdrowie icon Zdrowie

W ramach finansowanego przez UE projektu "Analysis of the cellular origin of breast cancer" (BREAST CANCER ORIGIN) badano, jak rak sutka tworzy się na poziomie komórkowym. Naukowcy korzystali z techniki knockout, wyciszając kluczowe geny w niektórych populacjach komórek. Modelem do badań były transgeniczne myszy z indukowalnym receptorem toksyny błonicy (iDTR). Korzystano też z kasety poślizgowej ze szlakiem powtórzeń dinukleotydowych. Celem było odtworzenie warunków, w których dochodzi do tworzenia guza u człowieka. Potrzeba jednak dalszych prac, które umożliwią optymalizację kasety poślizgowej do badań nad nowotworami. Członkowie projektu z powodzeniem wyciszali geny swoiste dla poszczególnych populacji komórek. Ponadto udało się zidentyfikować geny, które mogą mieć wpływ na strukturę sutka i typy komórek, budujących go. Charakteryzowanie genów pozwoliło zidentyfikować gen o nazwie Roma, będący regulatorem tworzenia pęcherzyków u ssaków. Ten gen reguluje różnicowanie komórek do linii wytwarzającej mleko. Aby zbadać rolę genu Roma w rozwoju gruczołu mlecznego ssaków naukowcy stworzyli model myszy pozbawionej tego genu. Nowym odkryciem jest możliwość, że Roma reguluje też odpowiedź na uszkodzenia DNA i ma działanie zapobiegające tworzeniu guza. Stat3 jest czynnikiem transkrypcyjnym, aktywowanym w ponad 50% przypadkach pierwotnego raka sutka i w liniach komórek nowotworowych. Badania wykazały, że komórki macierzyste sutka wymagają Stat3 do zachowania zdolności różnicowania do różnych typów tkanki sutka. Sugeruje to, że Stat3 może odgrywać również istotną rolę w aktywacji nowotworowej komórek macierzystych. Działania projektu pozwoliły zidentyfikować nowe czynniki, które mogą odgrywać rolę w procesie tworzenia guza sutka. Ma to ogromne znaczenie dla opracowywania innowacyjnych i spersonalizowanych metod leczenia raka sutka.

Słowa kluczowe

Rak sutka, geny, populacje komórek, modele myszy transgenicznych, kaseta poślizgowa, tworzenie guza, gen Roma, Stat3, ssacze komórki macierzyste

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania