European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
Zawartość zarchiwizowana w dniu 2024-05-27

Regulation of viral miRNAs processing

Article Category

Article available in the following languages:

Cząsteczki miRNA onkogennych wirusów

Mikro-RNA (miRNA) to małe, niekodujące cząsteczki RNA, występujące u roślin i zwierząt, które uczestniczą w regulacji ekspresji genów. Niedawne badania wykazały, że wirusy zakażające komórki ssaków (głównie herpeswirusy) powodują ekspresję własnych cząsteczek miRNA.

Zdrowie icon Zdrowie

Wirusy stanowią przyczynę wielu nowotworów złośliwych. Niedawno stwierdzono, że wirusowe miRNA jest głównym czynnikiem patogenezy i przetrwania niektórych wirusów. Obecnie istnieją udokumentowane dowody na związek modulacji ekspresji miRNA z rozwojem nowotworów złośliwych, stanowią więc one idealne cząsteczki docelowe do farmakoterapii. Nowe dane na temat tego, jak dochodzi do ekspresji miRNA i jak jest ona regulowana w zakażonych komórkach, mają znaczenie dla badań medycznych. Finansowany przez UE projekt "Regulation of viral miRNAs processing" (MIREG) został zainicjowany w ramach działań konsorcjum "Marie Curie", aby zbadać biogenezę miRNA, która jest złożonym i ściśle regulowanym procesem. Badanie koncentrowało się na ekspresji zestawu 12 miRNA kodowanych przez herpeswirus mięsaka Kaposiego (KSHV). KSHV jest ludzkim, onkogennym wirusem, wywołującym choroby limfoproliferacyjne, w tym mięsaka Kaposiego. Cząsteczki miRNA wirusa ulegają ekspresji w zmianach nowotworowych i są ważne dla utrzymania latencji, zapobiegania apoptozie i regulowania cyklu zakażonej komórki. Naukowcy stwierdzili, że cząsteczki miRNA gromadzą się w komórce w różnym stężeniu, zależnie od otaczających ją innych komórek. Określono strukturę drugorzędową długiego transkryptu pierwotnego (pri-miRNA), a którego powstają liczne, dojrzałe cząsteczki miRNA. Wyniki ujawniły bezpośrednią korelację określonych cech strukturalnych pri-miRNA ze względną ilością dojrzałych miRNA w komórce. Zasugerowano, że wynika to z wpływu struktury na pierwszy etap przetwarzania, katalizowany przez swoisty enzym o nazwie Drosha. Naukowcy badali też wymogi wobec białkowych kofaktorów na tym etapie dojrzewania transkryptu. W rezultacie prac projektu opublikowano dwa artykuły. Podsumowując, projekt jest kolejnym etapem badania roli wirusowego miRNA w regulacji patogenezy chorób.

Słowa kluczowe

Mikro-RNA, wirus, biogeneza, herpeswirus, mięsak Kaposiego, choroby limfoproliferacyjne, nowotwór złośliwy, enzym, Drosha

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania