European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
Zawartość zarchiwizowana w dniu 2024-05-27

European Synergies and Co-operation for Sustainable vehicle along the Life-Cycle

Article Category

Article available in the following languages:

Priorytety dotyczące zrównoważonych pojazdów

Unijny projekt pomaga branży motoryzacyjnej w bardziej zrównoważonym wykorzystaniu materiałów poprzez umocnienie współpracy i zdefiniowanie priorytetów badawczych. Dotychczasowe prace doprowadziły do stworzenia wizji na rok 2030 oraz planu wspólnych działań dla klastrów badawczych.

Technologie przemysłowe icon Technologie przemysłowe

Europa postawiła sobie za cel zwiększenie wydajności systemu transportu drogowego o 50% do 2030 r. Jedną z odpowiedzi sektora motoryzacyjnego na to wyzwanie jest bardziej zrównoważone wykorzystanie materiałów. Finansowany ze środków UE projekt "European synergies and co-operation for sustainable vehicle along the life-cycle" (S_LIFE) ma na celu pomoc branży w realizacji tego założenia. Oznacza to usprawnienie europejskich badań międzynarodowych oraz umocnienie współpracy. W ramach projektu ma zostać oceniony potencjał regionalnych klastrów, określone wspólne priorytety badawcze oraz rozwijana wiedza na poziomie regionalnym i europejskim. Złożone z siedmiu członków konsorcjum projektu będzie prowadzić działania przez cały rok 2012 oraz 2014. Prace rozpoczęto o zdefiniowania metodologii potrzebnych do wykorzystania w projekcie. Procedury łączą podejście oddolne i odgórne, w ramach których prowadzona jest analiza piśmiennictwa oraz odbywają się wywiady z interesariuszami. W efekcie uzyskano listę zainteresowanych stron i infrastruktur badawczy oraz zbiór problemów, z którymi należy się uporać. Przygotowano też katalog dostępnych możliwości finansowania. Owocem wstępnych prac jest dokument wizji na rok 2030, zawierający przejrzysty opis oczekiwań rynku oraz listę priorytetowych zagadnień badawczych. Łącznie dokumenty te tworzą wspólny plan działań (będący najważniejszych rezultatem omawianych prac), definiujący listę działań na rzecz poprawy współpracy między regionalnymi klastrami badawczymi. Tak jak w przypadku innych projektów z tematu "Regiony wiedzy", w inicjatywie S_LIFE zidentyfikowano potrzeby mniej rozwiniętych regionów, by przygotować się do przyszłego pełnego programu z zakresu mentoringu. Do dotychczasowych działań informacyjnych należy opublikowanie dwóch komunikatów prasowych, stworzenie strony internetowej oraz organizacja pierwszej otwartej konferencji projektu. Omawiany projekt wpisuje się w założenia siedmiu instrumentów europejskiej polityki transportowej, w tym dotyczących przyspieszenia rozwoju ekologicznych technologii. Ponadto, jego efektem będzie lepsza koordynacja badań w sektorze oraz większe możliwości tworzenia potrzebnych innowacji.

Słowa kluczowe

Zrównoważony pojazd, przemysł motoryzacyjny, współpraca, priorytety badawczy, transport drogowy, infrastruktura badawcza, regionalny klaster badawczy, polityka transportowa, ekologiczne technologie

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania