European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Safe Nano Worker Exposure Scenarios

Article Category

Article available in the following languages:

Bezpieczeństwo w przemyśle nanotechnologicznym

Wprawdzie czołowe przedsiębiorstwa przemysłowe dostrzegają obiecujące możliwości nanotechnologii, jednak jej rozwój może wstrzymywać brak procedur ilościowej oceny ryzyka. Jeden z projektów finansowany ze środków UE zajmuje się zapewnianiem bezpieczeństwa tej technologii.

Zdrowie icon Zdrowie

Jest to projekt "Safe nano worker exposure scenarios" (SANOWORK) , którego prace koncentrują się na strategiach zwiększenia bezpieczeństwa linii przetwórstwa i dostarczenia możliwości projektowania z uwzględnieniem środków przeciwdziałania ryzyku. Celem jest również ograniczenie emisji i zagrożeń dla ludzi oraz prowadzenie praktycznej oceny ryzyka nanomateriałów. Celem tej oceny jest osiągnięcie racjonalnej równowagi pomiędzy zagrożeniami dla zdrowia i danymi na temat narażenia. W związku z tymi zagadnieniami postawiono projektowi pięć celów. Należy do nich promowanie, opracowywanie i wdrażanie strategii polegającej na ujęciu bezpieczeństwa w projekcie oraz integrowanie tych strategii z liniami przetwórstwa stosowanymi w produkcji. Zaproponowano też wdrożenie metod oceny narażenia w miejscach pracy i przeprowadzenie analizy ryzyka przed wprowadzeniem nowych strategii oraz po ich wdrożeniu. Ostatnim etapem jest opracowanie analizy kosztów i korzyści. Do tej pory zebrano pierwotne próbki komercyjne, przeprowadzono klasyfikację i zmodyfikowano zgodnie z metodą ujęcia bezpieczeństwa w projekcie. Zmodyfikowane nanomateriały poddano testom fizykochemicznym, biologicznym i narażenia. Utworzono także metodę ilościowej oceny narażenia pracowników. Ponadto wdrożono sześć pilotażowych linii przetwarzania. Pięć przedsiębiorstw ocenia je, korzystając ze wskaźników narażenia i wydajności procesu. Opracowano ponadto pięć zalecanych strategii zapobiegania ryzyku. Omawiany projekt umożliwi poprawę bezpieczeństwa pracowników i konsumentów poprzez stworzenie bezpiecznych, praktycznych i oszczędnych strategii. Zapewnianie bezpieczeństwa w przemyśle nanotechnologicznym jest wspólnym celem społeczności dbających o bezpieczeństwo nanotechnologii w UE i USA.

Słowa kluczowe

Nanotechnologia, ilościowa ocena ryzyka, narażenie pracowników, linie przetwórstwa, projekt produktu, środki przeciwdziałania ryzyku, nanomateriał, zagrożenie dla zdrowia, dane o narażeniu, ujęcie bezpieczeństwa w projekcie

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania