Skip to main content
European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
Zawartość zarchiwizowana w dniu 2024-06-18

Managing AM fungi for enhancing C sequester in an agroecosystem affected by salinity

Article Category

Article available in the following languages:

Przygotowanie zasolonej gleby do sekwestracji

W ramach inicjatywy finansowanej ze środków UE badano możliwość wykorzystania bio-węgla i grzybów do zmniejszenia stresu związanego z zasoleniem gleb oraz poprawy sekwestracji związków węgla.

Zmiana klimatu i środowisko icon Zmiana klimatu i środowisko

Degradacja i zasolenie gleb to dwa największe zagrożenia dla gruntów rolnych, przy czym zasolenie dotyczy 7% powierzchni światowych lądów. Toksyczność soli to jeden z głównych czynników ograniczających produkcję rolną na całym świecie. Wiadomo, że pożyteczna symbioza między arbuskularnymi grzybami mikoryzowymi (AM) a roślinami poprawia stabilność gleb. Dotyczy to także wysoce zasolonych gleb, na przykład słonych błot. Założeniem projektu "Managing AM fungi for enhancing C sequester in an agroecosystem affected by salinity" (MYCOCARBOSE) była poprawa stanu zasolonych gleb. W tym celu opracowano metody stabilizacji zdegradowanych zasolonych gleb oraz usprawnienia sekwestracji węgla. Uczeni zajmowali się obszarami, w których wysoki poziom toksycznych rozpuszczalnych soli oraz niewielka ilość materii organicznej są głównymi czynnikami ograniczającymi rozwój i wzrost roślin. Węgiel drzewny używany do poprawy żyzności gleb nazywany jest bio-węglem. Dodatkowo, prawdopodobnie przyczynia się on do poprawy sekwestracji węgla w glebie. W projekcie MYCOCARBOSE użyto sałaty do przeprowadzenia innowacyjnego eksperymentu szklarniowego mającego na celu zbadanie, czy bio-węgiel zmniejsza stres związany z zasoleniem u roślin oraz czy wchodzi on w interakcję z grzybami AM. Doświadczenie wykazało, że dodanie bio-węgla i inokulacja przy pomocy grzybów AM mogą mieć pozytywny wpływ na zmniejszenie stresu związanego z zasoleniem. Fosfor był najważniejszym odżywczym składnikiem mineralnym, którego zawartość wzrosła po dodaniu bio-węgla. Było tak też w przypadku inokulacji przy pomocy grzybów AM, gdzie zwiększenie przyswajania fosforu okazało się najważniejszym czynnikiem prowadzonym do zwiększenia wzrostu roślin. Wyniki badania wskazują, że zarówno bio-węgiel, jak i grzyby AM mają synergistyczny wpływ na wzrost roślin w normalnych warunkach. Choć oba mogą zmniejszać stres związany z zasoleniem, bio-węgiel jest szczególnie skuteczny ze względu na możliwość pochłaniania jonów, a tym samym ograniczania przewodności elektrycznej. Bio-węgiel jest zalecany do używania w średnio żyznych glebach, a teraz może znaleźć zastosowanie w glebach zasolonych.

Słowa kluczowe

Bio-węgiel, stres związany z zasoleniem, sekwestracja węgla, degradacja gleby, zasolenie, słona gleba, toksyczność soli, produkcja rolna, arbuskularne grzyby mikoryzowe, stabilność gleby, fosfor, wzrost roślin

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania