Skip to main content
European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
Zawartość zarchiwizowana w dniu 2024-05-30

Auditory Processing in Insect Brains

Article Category

Article available in the following languages:

Jak mózg przetwarza dźwięki

Naukowcy poczynili kolejny krok w kierunku określenia obszarów mózgu związanych z przetwarzaniem i rozumieniem dźwięków.

Zdrowie icon Zdrowie

Dźwięk jest stosowany do komunikacji u wielu gatunków, począwszy od bardzo prostych, jak muszka owocowa, po bardzo złożone, jak człowiek. Aż do niedawna brakowało badań opisujących neurony uczestniczące w przetwarzaniu dźwięków w mózgu u jakiegokolwiek zwierzęcia. Finansowany przez UE projekt "Auditory processing in insect brains" (AUDITORYFLY) powołano z myślą o identyfikacji nerwów zaangażowanych w przetwarzanie dźwięków u muszek owocówek (Drosophila melanogaster). Muszki owocówki są powszechnie wykorzystywane w charakterze systemu modelowego w badaniach nad fizjologią mózgu. Uczestnicy projektu użyli zaawansowanych technik elektrofizjologicznych do zbadania reakcji poszczególnych neuronów na bodźce słuchowe — w tym przypadku było to zawołanie godowe samca muszki owocowej. Zidentyfikowano 11 rodzajów neuronów muszki owocowej, które reagowały na dźwięki zalotów, z których dziewięć nie było wcześniej kojarzonych z przetwarzaniem dźwięku. Neurony reagowały na bodźce na odmienne sposoby. Niektóre przesyłały silne sygnały elektryczne do innych neuronów, a inne wykazywały tylko niewielkie zmiany na poziomie komórkowym. Ponadto niektóre z nich wytwarzają ciągłe sygnały elektryczne, a inne krótkie impulsy. Zespół zbudował wreszcie model sieci neuronowych uczestniczących w przetwarzaniu sygnałów słuchowych. W projekcie AUDITORYFLY po raz pierwszy w historii stworzono mapę neuronów powiązanych z tym procesem, torując drogę ku bardziej skomplikowanym badaniom.

Słowa kluczowe

Mózg, dźwięki, obszary mózgu, rozumienie dźwięków, komunikacja, przetwarzanie sygnałów słuchowych, mózg owada, przetwarzanie dźwięku, muszki owocowe, fizjologia mózgu, bodziec słuchowy, neurony

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania