Skip to main content
European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
Zawartość zarchiwizowana w dniu 2024-05-30

Prediction in Speech Perception and Spoken Word Recognition

Article Category

Article available in the following languages:

Przetwarzanie języka mówionego

Mechanizmy umożliwiające ludziom przetwarzanie mowy są nadal słabo poznane. W ramach unijnego projektu badano, w jaki sposób ludzie przetwarzają ciągłą mowę.

Zdrowie icon Zdrowie

Naukowcy współpracujący z Baskijskim Ośrodkiem Kognitywistyki, Neurobiologii i Lingwistyki (BCBL) zainicjowali projekt "Prediction in speech perception and spoken word recognition" (PSPSWR), mający na celu pogłębienie naszej wiedzy na temat działania rozumienia mowy. Zgodnie z hipotezą wyjściową projektu PSPSWR, ludzie słuchając mowy przewidują treść wypowiedzi na podstawie znajomości swojego języka ojczystego. Zespół opracował eksperyment z użyciem języka baskijskiego, aby sprawdzić tę hipotezę. Podczas pierwszego badania proszono uczestników o wysłuchanie pseudosłów baskijskich i reagowanie na dźwięk spółgłoski syczącej, pod kątem którego byli monitorowani. Ustalono trzy warunki: dopasowanie (to samo miejsce artykulacji), niedopasowanie (inne miejsce artykulacji) i kontrola (głoski inne niż szczelinowe). Naukowcy stwierdzili, że przy niedopasowaniu czas reakcji był dłuższy niż w przypadku dopasowania lub kontroli, co wskazuje, że słuchający są uczuleni na te złożone wzorce i korzystają ze swojej znajomości systemu fonologicznego do przetwarzania sygnału w czasie rzeczywistym. W badaniu kontynuacyjnym uczestnikom znowu przedstawiano pseudosłowa i rejestrowano aktywność ich mózgu przy pomocy elektroencefalografii (EEG). Badania te wskazują, że kora słuchowa jest wrażliwa na takie złożone wzorce, ponieważ niedopasowanie powodowało największą reakcję, zaledwie 75 ms po usłyszeniu odpowiedniego dźwięku spółgłoski syczącej przez elektrody umieszczone w pozycji czołowo-centralnej. Podsumowując, seria badań przeprowadzonych w ramach omawianego projektu wskazuje, że mózg przetwarzanie informacje inaczej, gdy jest w stanie przewidywać przyszłą mowę niż kiedy nie może tego robić, co rzuca nowe światło na mechanizmy, dzięki którym rozumiem język.

Słowa kluczowe

Język mówiony, treść werbalna, percepcja mowy, rozumienie języka mówionego, pseudosłowa, artykulacja, dźwięk odwracający uwagę, aktywność mózgu, mechanizmy przewidywania

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania