Skip to main content
Przejdź do strony domowej Komisji Europejskiej (odnośnik otworzy się w nowym oknie)
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
CORDIS Web 30th anniversary CORDIS Web 30th anniversary
Zawartość zarchiwizowana w dniu 2024-06-18
The effects of auditory training on human communication skills: behavior and physiology

Article Category

Article available in the following languages:

Jak kształcić komunikatywność

Porozumienie między ludźmi zależy od umiejętności słuchania, na którą składa się między innymi podstawowa umiejętność odkodowania sygnałów dźwiękowych, jak również pamięć słuchowa i koncentracja uwagi. Rozwijanie tych umiejętności może być korzystne dla osób niekomunikatywnych lub z zaburzeniami umiejętności językowych, a także dla osób pragnących udoskonalić swoje umiejętności w tej dziedzinie.

Mechanizmy słuchowego uczenia się nie zostały jeszcze w pełni wyjaśnione, dlatego też udoskonalanie tej umiejętności stanowi wyzwanie. Należy najpierw odpowiedzieć na ważne pytanie o to, czy uczenie się prostych umiejętności słuchowych ma przełożenie na umiejętności bardziej złożone. Projekt "The effects of auditory training on human communication skills: Behavior and physiology" (AUDITORY LEARNING) ustanowiono w celu porównania wyników różnych programów rozwoju umiejętności słuchowych i ich wpływu na sytuacje codzienne, które nie były bezpośrednim tematem kursu. Wyniki badania są ważne dla dwóch grup odbiorców: osób ze związanym z wiekiem uszkodzeniem słuchu i osób dorosłych uczących się nowego języka. Badania ukazały, że analizowane programy szkolenia przynosiły większe korzyści w warunkach, które zostały wyćwiczone. Rozwój podstawowych umiejętności słuchowych miał najmniejszy wpływ na zdolność realizowania nieprzerobionego materiału, a szkolenia środowiskowe (uwzględniające realistyczne zadania i materiały) oraz szkolenia mowy miały podobne wyniki jeśli chodzi o ogólne korzyści. Zespół projektu podsumował więc, że te dwa typy szkolenia są najpewniej najkorzystniejsze w warunkach nauki i rehabilitacji. Wyniki potwierdzające ten wniosek zostały opublikowane w dwóch osobnych artykułach w czasopismach Cerebral Cortex i PLOS ONE. W przeglądzie opublikowanym w Vision Research omówiono przyczyny ograniczonego zastosowania podstawowego treningu słuchowego w sytuacjach ogólnych. Dalsze publikacje w czasopismach naukowych nakreślają inne czynniki dotyczące uczenia się i korzyści ogólnych ze szkoleń. Wyniki projektu AUDITORY LEARNING wskazują na potencjał związany z zastosowaniem komputera podczas ćwiczenia percepcji mowy w pewnych warunkach. Wprawdzie wymagane są dodatkowe badania tego zagadnienia, ale projekt przyczynił się do postępów w dziedzinie opracowania lepszych metod ogólnego uczenia się i rehabilitacji.

Słowa kluczowe

Komunikatywność, umiejętność słuchania, umiejętności językowe, uczenie się, rehabilitacja, szkolenia z zastosowaniem komputera

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania