European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
Zawartość zarchiwizowana w dniu 2024-05-28

Effects of Different Learning Experiences on Automatic Evaluative Processes

Article Category

Article available in the following languages:

Uczymy się o procesie uczenia się

Korzystając z środków finansowych UE przeprowadzono badanie, które dotyczyło ewaluacji procesu uczenia się. Badacze analizowali ocenianie automatyczne i świadome (kontrolowane).

Zdrowie icon Zdrowie

W projekcie "Effects of different learning experiences on automatic evaluative processes" (DLEAEP) koncentrowano się na procesach psychologicznych przyczyniających się do powstawania nastawienia, zaczynając od współczesnej teorii tego zjawiska. To podejście uwzględnia zależności wychodząc poza wyraźne i dorozumiane ograniczenia. W szczególności badanie dotyczyło założeń dotyczących uczenia się przy ewaluacji automatycznej i kontrolowanej. Pierwsza metoda ewaluacji jest szybka, niecelowa i często podświadoma. Druga obejmuje świadome, nastawione na starania procesy poznawcze, skutkujące osądem na temat danego obiektu i lubieniem go lub nie. Korzystając z szeregu eksperymentów w projekcie DLEAEP uzyskano dane potwierdzające podstawowe założenie, lecz lekko je modyfikujące. Wyniki wyjaśniają warunki graniczne i uszczegółowiają procesy potencjalnie przyczyniające się do założonych rozbieżności (różnic). Jeden z kierunków badań dotyczył informacji relacyjnych, które wskazują na związki pomiędzy obiektami i wyjaśniają je. Oto przykład takiej informacji: "Bakteria zakończyła zapalenie". Informacja ta wskazuje, że istnieje związek pomiędzy bakterią i zapaleniem, a także wyjaśnia charakter tego związku. Tego typu informacje pozwalają tworzyć powiązania w pamięci. Następnie w badaniu uzyskano dowody, że informacje relacyjne prowadzą do tworzenia skojarzeń, które mogą mieć wpływ na późniejszą ewaluację, zarówno automatyczną, jak i kontrolowaną. W projekcie DLEAEP odkryto, że na pierwszą metodę bardziej wpływa informacja o związku między obiektami (zachodzi związek pomiędzy bakteriami i zapaleniem), a na drugą metodę wpływa informacja o charakterze tego związku (bakteria kończy zapalenie). Ważnym odkryciem było stwierdzenie automatycznej preferencji dla obiektów kończących przyjemne zdarzenia w porównaniu z obiektami kończącymi nieprzyjemne zdarzenia. Badanie ukazało też czynniki, które warunkują taką automatyczną, sprzeczną z intuicją preferencję oraz metody nasilania i eliminowania jej. Inne badania w ramach projektu obejmowały badanie wpływu różnych przeżyć podczas uczenia się na różne metody automatycznej ewaluacji. Zespół opracował podstawy teoretyczne do generowania hipotez na temat wpływu współistnienia bodźców na prowadzone później ewaluacje. Szeroko zakrojone testy i badania laboratoryjne prowadzone na mniejszą skalę przełożyły się na ogromny wkład projektu DLEAEP w wiedzę na temat psychologicznych procesów wpływających na ewaluację.

Słowa kluczowe

Proces uczenia się, ewaluacja uczenia się, uczenie skojarzeniowe, teoria nastawienia, informacja relacyjna, ewaluacja automatyczna, ewaluacja kontrolowana

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania